Uložite 270 tisuća kuna pa uzimajte novac od HEP-a

Iako se takvo ulaganje isplati kroz par godina i nakon toga dalje donosi čistu zaradu, ugradnja fotonaponskih sustava još nije česta pojava u Hrvatskoj.

7.11.2011.
8:39
VOYO logo

Općina Konavle među prvima je u Hrvatskoj uspješno provela projekt obnovljivih izvora energije, odnosno ugradnje solarnih kolektora za građane, a uskoro bi mogli biti ugrađeni i fotonaponski sustavi koji ne samo da omogućuju uštedu na električnoj energiji, nego čak i zaradu s obzirom na to da kućanstva proizvedenu struju mogu prodavati HEP-u.

''Fotonaponski sustav izravno pretvara sunčevu energiju u struju po principu fotoelektričnog efekta, a da bi se što efikasnije iskoristila sunčana energija, solarni su fotonaponski paneli rotirajući i prate dnevno kretanje Sunca'', rekla je Dinka Vragolov, direktorica Agencije za energetiku i informacijske tehnologije 'Energit'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budućnost ovakvih sustava, čija ugradnja još nije česta u Hrvatskoj, leži i u činjenici da je jedan od uvjeta ulaska u Europsku uniju proizvodnja određene količine struje iz izvora obnovljive energije. Slobodna Dalmacija kao primjer navodi sustav koji bi proizvodio 9,8 kilovatsati energije i koji građane košta 260.000 do 270.000 kuna, dodajući da se takva investicija isplati nakon pet do šest godina. Nakon toga građani mogu nastaviti HEP-u prodavati struju i koristiti je posve besplatno za svoje potrebe.

Zbog konstantnog porasta cijena struje, plina i nafte, ljudi se sve više okreću obnovljivim izvorima energije, a s obzirom na veliku količinu dostupne solarne energije, pogotovo na jugu zemlje, riječ je o sustavu koji svakako ima budućnost u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo