Žele napraviti, doznaje list iz visokog izvora u Ministarstvu financija, bazu podataka, svojevrsni registar, koji ne bi bio dostupan široj javnosti, nego pravosudnim i poreznim tijelima, a iz kojeg bi bilo jasno tko stvarno stoji iza pojedine tvrtke ili kompanije.
Kako će se taj registar napraviti, odnosno kako bi se utvrdilo tko zaista stoji iza kojeg društva, zaposlenik nije znao reći, ali tvrdi da se radi o široj međunarodnoj akciji koja se intenzivirala proteklih dana s aferom Panama Papers.
"Imali smo već sastanke na tu temu. Taj registar bio bi dostupan samo pravosudnim i poreznim tijelima, a možda i na zahtjev javnosti, odnosno novinarima, no to još nije do kraja odlučeno", kazao je jedan drugi izvor i naveo da se o registru već počelo razgovarati i na nižim razinama unutar samog Ministarstva.
U Hrvatskoj oprano više od dvije milijarde kuna
Sve više država diljem svijeta, naime, želi da podaci o vlasnicima kompanija u offshore zonama postanu dostupni pravosudnim i poreznim tijelima. No, osim računa u offshore zonama, Hrvatska ima problema i s raširenom pojavom poreznih prijevara. Sumnja se da je putem mreže fiktivnih tvrtki koje su se bavile trgovinom fiktivnim zlatom, sekundarnim sirovinama i poljoprivrednim proizvodima u razdoblju od dvije do tri godine 'oprano' više od dvije milijarde kuna.