Katar raspolaže samo zalihama nafte vrijednima oko tri tisuće milijardi dolara, ima najveći BDP po stanovniku na svijetu, a državu kontrolira kraljevska obitelj Althani, čiji su članovi već obilazili Hrvatsku nudeći ulaganja u terminale za ukapljeni plin. Sada se u Hrvatsku ponovno vratio šeik Mohamed A. Althani, čije je ukupno bogatstvo nemoguće procijeniti. On je samo jedan od sudionika foruma 'Invest in Croatia', koji se održava u Zagrebu.
Imetak Ferita Sahenka, koji također sudjeluje na skupu u zagrebačkom 'Westinu', Forbes je procijenio na 2,1 milijardu dolara. Sahenk je prvi čovjek 'Dogus grupe', kompanije koja kontrolira deset posto financijskog i medijskog tržišta Turske.
Gosti vrijedni najmanje deset milijardi dolara
Za stolom multimilijardera u Zagrebu bit će i dvojica Hrvata. Prvi je Danko Končar, koji je na rudnim bogatstvima u zemljama Afrike i pripadajućim proizvodnjama stekao kapital od oko deset milijardi kuna. Drugi je Davor Lukšić, potomak bogate čileanske obitelji hrvatskih korijena čija se imovina procjenjuje na 19 milijardi dolara.
Sve u svemu, gosti skupa što ga danas i sutra priređuju Hrvatska gospodarska komora i Vlada raspolažu investicijskim potencijalom, piše Slobodna Dalmacija, koji nije manji od deset milijardi dolara.
Svrha je foruma razmjena iskustva i informacija s velikim investitorima o njihovim potrebama i atraktivnostima koje bi ih privukle na hrvatsko tržište te upoznavanje s daljnjim planovima za poboljšanje ulagačke klime u Hrvatskoj.
''Hrvatska je zemlja ogromnih potencijala te dobrih i radišnih ljudi, uporno radimo na olakšavanju uvjeta potencijalim investitorima, a aktivno se borimo i protiv kriminala i korupcije'', predstavila je Hrvatsku premijerka Jadranka Kosor na otvorenju foruma.
Pred punom dvoranom domaćih poduzetnika i međunarodnih investitora premijerka je podsjetila kako je Vlada krizu iskoristila za brojne promjene koje obuhvaćaju niz mjera koje trebaju ukloniti postojeće prepreke za niz postojećih i potencijalnih ulaganja.
Vezani članci:
arti-201110100328006 arti-201110031055006