Probijaju se na tržištu i isplaćuju plaće od 17.400 kn

Tvrtka Turbomehanika iz Kutine u 18 godina svog postojanja ni jednu godinu nije završila, a da nije imala dobit.

3.5.2012.
9:03
VOYO logo

"Ono što je dr. House u medicini, mi smo u industriji - dijagnostičari problema i kvarova na strojevima bez kojih bi proizvodnja u termoelektranama, petrokemijskoj industriji i rafinerijama bila nemoguća", kaže vlasnik kutinske Turbomehanike Ivan Majstrović pojašnjavajući čime se njegova danas uspješna tvrtka točno bavi. U 18 godina postojanja Turbomehanika je uvijek poslovala s dobiti, a prosječna bruto plaća 23-oje zaposlenih iznosi 17.400 kuna ili 135 posto više od hrvatskog prosjeka.

Odbio posao u Siemensu i odlučio se za pokretanje vlastitog

Zaposleni u Turbomehnici rade na održavanju i popravku rotacijskih strojeva u termoelektranama, petrokemijskoj industriji i rafinerijama, bave se projektiranjem, instalacijama i održavanjem sustava za nadzor, zaštitu i dijagnostiku rada strojeva te dijagnostikom problema u radu strojeva.

Majstrović se za pokretanje vlastitog biznisa odlučio još dok je na sličnim poslovima radio u Petrokemiji. Kao inženjer odbio je posao u Siemensu u Njemačkoj i odlučio biti sam svoj gazda. Pritom, čini se, nije pogriješio! Isprva su radili poslove za Petrokemiju , no kasnije su se razišli, a posao se proširio.

"Već 1995. prebacili smo se na energetiku i počeli raditi u Termoelektrani Šoštanj u Sloveniji, a do 2006. smo 95 posto prihoda ostvarivali poslovima u inozemstvu - u Sloveniji, BiH, Srbiji. Zatim smo počeli raditi za HEP, pa za Elektroprivredu Slovenije, za sve termoelektrane u BiH, Inine rafinerije, Naftnu industriju Srbije...", priča Mjastrović u najnovijem broju mjesečnika Banka ističući kako im dobro ide. Konkurencije i propasti industrije u Lijepoj našoj Majstrović se ne boji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nova ulaganja i zapošljavanje

"Ne vjerujem da će biti manje poslova jer su to vrlo specifična znanja koja se traže. Naši su proizvodi vrhunsko znanje, a da bi naši inženjeri i tehničari mogli samostalno raditi trebaju proći obuku koja traje između 5 i 10 godina. Doduše, i karlovački Alstom popravlja strojeve, ali na području nadzora, zaštite i dijagnostike u Hrvatskoj nemamo značajniju konkurenciju", kaže dodajući kako samo u 2012. u posao u Kutini, sami i uz pomoć kredita, planiraju uložiti oko 6 milijuna kuna. Pritom će i tražiti inženjere strojarstva i elektrotehnike te instrumentalne i strojarske tehničare.

Dodaje kako su lani ostvarili ukupni prihod od 17,43 milijuna kuna te 1,62 milijuna kuna dobiti. U ovoj godini planiraju rast prihoda od 10 posto. Širit će se, kaže, u arapskom svijetu, a radit će i na području Mađarske i Bugarske gdje su nedavno dobili poslove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
ksw
NE PROPUSTI 21. VELJAČE!
VOYO logo
Još iz rubrike
Image
SKUPLJE ZADUŽIVANJE /

Imate kredit? Stručnjak izračunao koliko će se povećati rata u 2024: 'Na simulaciji kredita od 100.000 eura…'