Ipak, odluče li Mađari prodati svoj udjel, nekoliko je mogućih scenarija. Jedan od manje vjerojatnih je da taj udjel otkupi hrvatska Vlada, koja prema ugovoru ima pravo prvokupa, piše HRT.
Scenarij 1: Dionice kupuje - hrvatska Vlada No, u MOL-u tvrde da bi se pravo prvokupa moglo i poništiti jer nismo ispunili ugovorne obveze i preuzeli uvozni dio plinskog poslovanja. Pitanje je i kojim bi se novcem to učinilo. Doduše, postoji mogućnost suradnje s primjerice EBRD-om ili Europskom investicijskom bankom, koje bi mogle donijeti svjež kapital.
Drugi važni element u ovom scenariju je presuda Sanaderu. Ako pravomoćna bude istovjetna prvostupanjskoj, koja upućuje na to da je ugovorima kumovala korupcija, Vlada bi mogla pokrenuti postupak razvrgavanja potpisanih ugovora i vratiti stvari na početak.
Scenarij 2: Dionice kupuje - treća strana Drugi scenarij je kupnja dionica neke treće strane. I Vlada i MOL dosad su znali spominjati da će svoj udjel prodati ruskim kompanijama. Tu se najčešće spominju 'Gazprom', 'Rosneft' i 'Lukoil', koji traže proboj na naše tržište i imaju potreban novac za investicije tog obujma. U kuloarima se među mogućim ulagačima spominje i talijanski 'ENI'.
Scenarij 3: Status quo Treći scenarij je zadržavanje stanja, gdje bi vlasnički udjeli ostali podijeljeni između dva velika dioničara, MOL-a i Vlade. Ali, s bitno drukčijim načinom funkcioniranja kompanije. Na smjer tih izmjena itekako će utjecati spomenuti sudski procesi, ali i pregovori koji su između Vlade i MOL-a počeli proteklog mjeseca.