Umjesto na ljetovanju završavaju na psihijatriji

12.7.2012.
7:05
VOYO logo

"Na tisuće radnika zaposlenih u trgovini ne mogu iskoristiti svoje zakonsko pravo na tjedni i godišnji odmor – rade sve dane u tjednu, rade prekovremeno više nego što je zakonom dopušteno, slobodne dane na račun prekovremenih nikad ne mogu iskoristiti", djelić je pisma koje je prošli tjedan, prigodno, Sindikat trgovine Hrvatske uputio premijeru Zoranu Milanoviću. Prigodno, nakon što je Milanović zaključio da i njegovi ministri moraju na godišnji jer nitko, kazao je, ne može raditi bez odmora.

U vrijeme turističke sezone, stoji u pismu koje je Sindikat poslao Milanoviću, iz unutrašnjosti već ranom zorom u trgovine duž jadranske obale dolaze trgovkinje, koje se kući vraćaju kasno u noć, nakon što su napravile dnevne obračune, počistile trgovine, napunile police i iz svojih bijednih plaća namirile manjak u blagajnama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Iscrpljeni i premoreni, trgovci u sve većem broju završavaju na psihijatriji, odlaze u invalidske mirovine i sve su, samo ne normalni ljudi", stoji u pismu kojim je sindikat Milanovića pozvao da primjenu zakona osigura za sve radnike jednako, bili oni ministri ili "samo" trgovci, piše Novi list.

Prijetnja otkazom

Prema riječima predsjednice Sindikata trgovine Hrvatske (STH) Dragice Mišeljić, s Državnim inspektoratom sindikat ima dobru suradnju, inspektori uredno izlaze na teren po svakoj njihovoj prijavi, no temeljni je problem, kaže, način rada tih inspektora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Inspektor koji dođe u trgovinu nakon prijave zbog neplaćenog prekovremenog ili nepoštivanja prava na tjedni ili godišnji odmor, unutra nasumično odabere petero radnika, a onda ih pred poslovođom ispituje rade li po rasporedu. To nema nikakvog smisla. Radnici su isprepadani svim i svačim, uglavnom prijetnjom da će dobiti otkaz, pogotovo oni s ugovorom na određeno vrijeme", kaže Mišeljić. Prepričava za primjer situaciju u kojoj je jedan inspektor, privatno, došao na blagajnu na kojoj je radila radnica po isteku svoje smjene. Na pločici je pisalo njeno ime, iza nje je stajao raspored rada, inspektor ju je pitao radi li u svojoj smjeni, na što je ona, u strahu, odgovorila potvrdno, i tu je priča završila.

"U normalnoj državi radnica bi rekla da radi prekovremeno, a inspektor bi pogledao na taj raspored", kaže predsjednica sindikata, napominjući da bi inspektori trebali, umjesto da radnike ispituju pred poslodavcima, samo usporediti rasporede sa zatečenim radnicima. To znači više posla, ali ima i daleko više smisla, zaključuje Mišeljić.

498 radnika odrađivalo nezakonite prekovremene

Ipak, i na ovaj, po sindikatu, neefikasan način Državni inspektorat je u 2011. te u prvih šest mjeseci ove godine evidentirao 498 radnika koji su odrađivali nezakonite prekovremene sate. Poslodavci su pravo na tjedni odmor uskratili za 150 radnika. U tih godinu i pol dana obavili su ukupno 6.296 inspekcijskih nadzora kod poslodavaca iz djelatnosti trgovine, pa se postavlja pitanje koliko bi nezakonitih (i neplaćenih) prekovremenih, te uskraćenog prava na tjedni i godišnji odmor bilo da je i način rada inspektora drugačiji. Inspektori su otkrili i da poslodavci s 215 radnika nisu sklopili ugovor o radu prije početka rada niti su im uručili pisanu potvrdu o sklopljenim ugovoru o radu, te su na temelju toga inspektori donijeli upravnu mjeru zabrane obavljanja djelatnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo