Todorić podržava dodatno oporezivanje bogatih, ali...

30.8.2011.
11:04
VOYO logo

Nakon inicijative američkog milijardera Warrena Buffeta, koji je od države zatražio da ga dodatno oporezuje zbog solidarnosti sa siromašnijima, rasprave o takvoj vrsti poreza počele su i u Francuskoj i Austriji.

O porezu bogatima tu i tamo se šuška i u Hrvatskoj, no čini se da u predizbornoj godini nitko od političara ne želi riskirati. Novi listna pitanje o porezu na bogatstvo, kojim bi se dodatno oporezivali građani koji zarađuju više od milijun eura godišnje, odgovor iz HDZ-a nije dobio, no ni SDP baš nije bio precizan. Iz njihovog odgovora može se tek zaključiti da će SDP stav o tome jesu li za dodatni porez na godišnje zarade iznad pet ili sedam milijuna kuna imati tek kad postanu vlast u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDP će o toj temi odlučivati tek kad dođe na vlast

"Porezi na ekstra zarade i profite, o kojima vi govorite, selektivni su, privremeni, gotovo na razini ekscesa uvjetovanog krizom. Hoćemo li se u nekom trenutku morati odlučiti i za takve poteze, ovisit će primarno o zatečenom stanju u javnim financijama", poručili su iz najveće oporbene stranke naznačujući da oni koji imaju više i moraju više participirati.

No, o porezu na bogate rječiti baš nisu ni poduzetnici. Ipak, jedan od najvećih ga, čini se, podržava. Riječ je o Ivici Todoriću, čiji je koncern na tu temu odgovorio listu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Bitno je naglasiti da je jedno percepcija bogatstva, a sasvim drugo realne mogućnosti oporezivanja. Podržavamo dodatno oporezivanje bogataša, ali u slučajevima gdje mogućnost oporezivanja, odnosno stvarno bogatstvo objektivno i postoji", stoji odgovoru iz Agrokora.

Problem OIB-a

Sugovornici iz Vlade pak upozoravaju da bi u Hrvatskoj bilo teško razlučiti tko je bogat s obzirom da OIB još ne funkcionira. Smatraju da je jedina mogućnost promjena stope poreza na dohodak, pa bi se primjerice na zarade iznad određenog iznosa, odnosno na iznadprosječne zarade mogla uvesti stopa od primjerice 70 posto.

No, izvori iz Vlade smatraju da takav porez ne bi donio veliku zaradu državi jer bi se radilo o povećanom poreznom opterećenju samo na dohodak, što ne znači da bi time bili obuhvaćeni i najbogatiji građane Hrvatske.

Vezani članci:

arti-201108170529006 arti-201108160438006 arti-201108230713006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo