Plaće većine hrvatskih menadžera su tajne. Čak i onih u tvrtkama koje javno kotiraju na burzi.
Banke su posebna priča. Stoga iznosi plaća Franje Lukovića, Bože Prke ili Zdenka Adrovića teško da će, barem u skoro vrijeme, postati dostupni domaćoj javnosti. Djelomičan uzrok takvom skrivanju je i izbjegavanje reakcije javnosti koja plaća ponajveće kamate na kredite na europskom tlu, piše Poslovni dnevnik.
S druge strane, iznosi primanja vodećih ljudi najvećih europskih (među kojima su i vlasnici većine hrvatskih banaka) i američkih financijskih divova već su niz godina javna stvar. Naravno, javna objava podataka ovisi o regulativi pojedine države te o metodologiji što tko uračunava u primanja, ali za većinu bankara lako se doznaju željene brojke.
Prema podacima koje je objavio Financial Times , najplaćeniji bankar na svijetu je John Stumpf, predsjednik i glavni izvršni direktor Wells Farga. Iako njegova banka sa sjedištem u San Franciscu nije osobito propulzivna na svjetskoj razini, zbog kvalitetnog vođenja u krizi odbor banke udvostručio je Stumpfovu plaću u odnosu na 2008. Iznosila je 18,7 milijuna dolara.
Alessandro Profumo, izvršni direktor UniCredita, vlasnik najveće hrvatske banke Zagrebačke banke, lani je imao šest milijuna dolara primanja. Unatoč tome što je vrijednost dionice banke lani pala za 85 posto, Profumo je naklonost dioničara dobio zbog dobrih rezultata banke na nedavnom stres-testu. Godinu prije zaradio je gotovo 16 milijuna dolara.
Corrado Passera i Božo Prka
Corrado Passera je Intesu, inače vlasnika Privredne banke Zagreb, kroz krizu sproveo bez većih problema. Barem prividno jer banka u idućih 12 mjeseci mora pokriti čak 30 milijardi dolara obveza, u čemu je rekorder među svim europskim bankama. No, plaća mu je lani narasla na 5,3 milijuna dolara u odnosu na 4,4 milijuna koliko je primio u 2008.
Frederic Oudea, direktor Societe Generale, druge najveće francuske banke, koja u portfelju ima i Splitsku banku, uspio je oporaviti tvrtku nakon skandala koji ih je stajao pet milijardi eura. Banka je lani imala neto dobit od 678 milijuna eura, no uprava nije dobila prije planirane opcijske dionice. Oudea je tako lani primio plaću od 1,5 milijuna dolara.
Šefu Goldman Sachsa 41 milijun dolara
Joseph Ackermann, prvi čovjek Deutsche Banka, u gubitničkoj 2008. se odrekao bonusa te su mu primanja iznosila "svega" dva milijuna dolara.
Šef Goldman Sachsa Llyod Blankfein za 2008. je primio nevjerojatnih 41 milijun dolara. I to unatoč glasinama da je ta poznata banka svjesno obmanjivala vlastite klijente kako bi zaradila.
Zarade od 70 milijuna dolara, koliko je, primjerice, Blankfein dobio 2007., više ne postoje.
Financial Timesu ipak nisu bili dostupni podaci za sve najveće banke, tako da su izostali direktori banaka poput švicarskog UBS-a ili španjolskog Santandera.
Prethodni članci:
arti-201008250115006 arti-201008200014006 arti-201008120254006