Kako u Erste banci saznaje Novi list, zahtjev za moratorijem u toj će se banci razmotriti osobama s neredovitim primanjima ako su u posljednjih šest mjeseci primile samo tri plaće ili manje od toga.
Put u trajno dužničko stanje
Da bi dakle uopće tražio nekakvu olakšicu, klijent mora malo dublje upasti u probleme, iako banke unisono tvrde da je najbolje obratiti im se što prije, već u fazi 'anticipiranja problema'. No, prema pojašnjenju koje slijedi, i moratorij košta, jer glavnica miruje, no kamata se redovno plaća – kod nekih banaka u punom iznosu, a kod nekih umanjena, pa u svakom slučaju kredit u konačnici ispadne skuplji no je inicijalno ugovoreno. U početku kašnjenja otplate kredita šalju se opomene koje se doduše više ne naplaćuju, no njihovo ignoriranje vodi ili na bankarsku crnu listu, ili na ovrhu imovine koju klijent eventualno posjeduje, ili se, ako imovine nema, šalje zadužnica na Finu koja čeka priljev sredstava što praktički vodi u trajno dužničko stanje, dok se dug ne otplati.
Tko može dobiti moratorij?
"Erste banka nezaposlenim osobama, osobama s neredovitim primanjima koje su u posljednjih šest mjeseci primili samo tri plaće ili manje od toga, osobama ili bračnim drugovima na rodiljnom/roditeljskom dopustu, osobama na dugotrajnom bolovanju (duljem od 60 dana) omogućava ugovaranje počeka tijekom otplate kredita u trajanju do 12 mjeseci. U razdoblju korištenja počeka tijekom otplate, glavnica kredita miruje, dok se korisnicima kredita mjesečno obračunava i naplaćuje kamatna stopa od 3 posto", pojašnjavaju u Ersteu. Nadalje, kažu, za osobe koje su izgubile radni odnos poček se ugovara do zasnivanja radnog odnosa, a maksimalno do 12 mjeseci.
Samo u krajnjoj nuždi
Ugovaranje počeka primjenjuje se na sve vrste kredita izuzev poljoprivrednih kredita u suradnji s USAID-om, dopuštenog prekoračenja po tekućem računu, kredita po kreditnim karticama i kredita iz programa APN-a u prvih šest godina otplate.
Zagrebačka banka odobrava moratorij u slučaju porodiljnog dopusta korisnika kredita ili njegovog supružnika, kao i u slučaju, napominju u banci, drugog opravdanog razloga, poput gubitka posla, značajnog smanjenja prihoda, zdravstvenih razloga i slično, i to po stambenim kreditima, ali i po ostalim kreditima (gotovinski, hipotekarni i drugi). Moratorij se odobrava na rok do 12 mjeseci, a može se dakle odobriti u slučaju gubitka posla, dugotrajnog bolovanja, značajnog smanjenje prihoda klijenta ili u drugim situacijama koje imaju utjecaj na značajno pogoršanje financijskog položaja klijenta. U slučaju korištenja porodiljnog dopusta odgoda otplate može se odobriti do maksimalno 18 mjeseci. Za razdoblje korištenja moratorija plaća se redovna kamata, koja se može plaćati mjesečno, jednokratno istekom moratorija ili ju je moguće otplaćivati, nakon isteka moratorija, na preostali rok otplate kredita. Rok otplate kredita se produžuje za rok ugovorenog moratorija, tumače u Zabi.
Moratorij se u pravilu preporučuje klijentima koji su ostali bez ikakvih primanja i koji nemaju drugih mogućnosti za otplatu nižeg iznosa anuiteta, dok ostalim klijentima, primjerice kojima je plaća smanjena ili je samo jedan supružnik ostao bez posla i slično, nudimo i druge opcije olakšanja otplate kredita, kao što su otplata s ostatkom vrijednosti glavnice kod koje klijent sljedećih pet godina ima niži anuitet, zatim produženje roka otplate ili kombinaciju modela, uz predočenje financijskih efekata svake varijante. Banka za sve ove promjene po kreditu ne naplaćuje naknadu. Ako se klijentu tijekom korištenja nekog od modela popravi financijska situacija, može se vratiti u prethodni režim otplate također bez plaćanja naknade, ističu u Zagrebačkoj banci.
Slične uvjete imaju i u drugim domaćim bankama. http://www.novilist.hr/Vijesti/Gospodarstvo/Razmisljate-o-moratoriju-na-otplatu-kredita-To-ima-svoju-cijenu