Tko će profitirati od špijunskog skandala?

Nakon što je postalo jasno da su velike američke internetske kompanije surađivale s tajnom službom NSA, porasla je potražnja za zaštitom osobnih podataka korisnika.

28.8.2013.
7:37
VOYO logo

Posteo je jedna mala njemačka obiteljska tvrtka. Firma iz Berlina nudi sigurnu, zaštićenu komunikaciju e-mailom. Samo u proteklom tjednu, korisnici su registrirali oko 2.000 novih poštanskih sandučića kod Berlinčana. Otkako je na svjetlo dana izbio skandal oko špijunaže, udvostručio se broj e-mail adresa kojima upravlja Posteo - na oko 20 tisuća komada.

Posteov elektronski sandučić košta od jednog eura naviše. Korisnici za uloženi novac dobiju kodiranu SSL-vezu s dva gigabajta memorijskog prostora i to - potpuno anonimno. Vlasnici računa ne moraju odavati nikakve osobne podatke, a ne "bombardira" ih se ni reklamama. Čak je i plaćanje usluge anonimno, piše Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije je bilo važno da je sve besplatno

I voditelj hamburške tvrtke Cloudsafe Roberto Valerio otkriva kako je od Snowdenovih otkrića porastao broj novih mušterija za 20 posto. "Korisnici su ranije pazili najviše na cijene, po mogućnosti da sve bude besplatno, a sami programi što jednostavniji u procesu korištenja. Američki ponuđači su tada bili favorizirani. A danas važnu ulogu igra lokacija s koje se upravlja podacima i sama sigurnost podataka", napominje Valerio. Otkriva ipak da oko toga računa vode "samo iskusni i zainteresirani korisnici".

Ponuđači cloud-usluga u Njemačkoj računaju s prosječnim godišnjim rastom poslovanja od 37% do 2016., piše u jednoj studiji koju je nedavno objavilo Udruženje njemačke internetske ekonomije (eco). "Prognoze su nastale prije nego što smo znali za aferu oko špijunaže", kaže Harald Summa, šef Udruženja. Skandal bi dakle mogao utjecati i na dodatno poboljšanje poslovanja branše, smatra on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, Valerio je skeptičan. "Mi očekujemo da će Njemačka samo kratkoročno i srednjeročno profitirati od clouda. Dugoročno će se i njemačke vlasti orijentirati prema Amerikancima i forsirati nadzor interneta od strane državnih institucija", kaže Valerio.

Besplatni program za šifriranu komunikaciju

U međuvremenu ne prosperiraju samo ponuđači cloud-usluga. U samo šest tjedana impresivan je uspjeh ostvarila i jedna mala start-up firma iz Kölna. Dva studenta koje je inspirirala cijela diskusija oko špijunaže pokrenuli su whistle.im, Messenger-program za šifriranu komunikaciju. "Uvjereni smo da privatna sfera nema nikakve veze s tim želimo li mi nešto sakriti ili ne, već da se radi jednostavno o našem temeljnom principu", pišu studenti na svojoj stranici. Besplatna aplikacija je jako popularna na webu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo