Tisuće nezaposlenih žena ostaje bez naknade

Oko 3.

18.1.2012.
10:39
VOYO logo

Naime, prošlogodišnjim izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju postupno se povećava dobna granica za odlazak žena u mirovinu, i to za šest mjeseci svake godine. Do 2020. žene će, kao i muškarci, odlaziti u mirovinu u dobi od 65 godina za punu starosnu, odnosno sa 60 godina za prijevremenu starosnu mirovinu. Trenutni je uvjet za odlazak u prijevremenu mirovinu za žene 55 i pol godina, ali HZZ naknade prestaje isplaćivati po starome, u dobi od 55 godina. Budući da su za muškarce uvjeti odlaska u mirovinu ostali identični, na njih se ove izmjene ne odnose.

"Trenutno je oko 1.200 žena ostalo bez naknade za nezaposlene zbog toga što HZZ u rješenju koje donosi za ove osobe navodi datum prestanka prava na naknadu pozivajući se na datum 55. rođendana. Zavod ima dvostruku normu jer u rješenju piše da osoba ima pravo na naknadu do stjecaja prvog uvjeta za mirovinu", kazao je za Novi listSilvano Hrelja, predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika, koji će upravo ovo pitanje u srijedu postaviti u Saboru i tražiti od ministra rada Miranda Mrsića da se ova nepravda ispravi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Propust administracije?

O tome su upozorili i u Hrvatskoj udruzi sindikata, gdje smatraju da je riječ o propustu administracije kojim se čini šteta tisućama nezaposlenih žena. Predsjednik HUS-a Ozren Matijašević smatra da je umjesto navođenja datuma kad osoba napuni 55 godina života, dovoljno navesti formulaciju "do stjecanja uvjeta za prijevremenu starosnu mirovinu". Pozivajući se na Zakon o posredovanju pri zapošljavanju, kaže da se sporni datum uopće ne mora upisivati.

U HZZ-u tvrde pak da rješenje o naknadi ne mogu izdati bez datuma, a tražili su tumačenje iz Ministarstva rada, gdje im je rečeno da moraju primjenjivati one propise koji su vrijedili u trenutku donošenja ovog rješenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, Zakon o posredovanju pri zapošljavanju također je doživio izmjene, i to u listopadu 2010. godine. Prije tog datuma za dobivanje prava na trajnu naknadu dovoljno je bilo ispuniti samo jedan uvjet - provesti na radu 32 godine. Sada je, pak, uz radni staž, potrebno da osobi nedostaje do pet godina do ispunjenja uvjeta za stjecanje prava, i to na punu starosnu mirovinu.

Rigorozni uvjeti

Žene kojima s 55 godina istječe pravo na trajnu naknadu, a prema tumačenju Ministarstva nemaju pravo na produženje ovog prava, ostaju bez primanja tek nekoliko mjeseci, naravno i to je puno. No, još je gora situacija za žene prema novim propisima, upozoravaju u HZZ-u. Naime, uvjeti za žene su mnogo rigorozniji te su izjednačeni s onima za muškarce.

Primjera radi, ukoliko žena ostane bez posla u dobi od 52 godine nakon 32 godine radnog staža, više nema pravo na trajnu naknadu do umirovljenja jer joj do pune mirovine nedostaje više od pet godina. Time će ova nezaposlena radnica primati naknadu maksimalno 450 dana. Nakon toga ostaje bez ikakvih primanja, a k tome joj se svake godine uvjet za odlazak u mirovinu povećava. U bezizlaznoj je situaciji budući da su šanse za novim zaposlenjem u toj dobi minimalne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo