TIPIČNA HRVATSKA PRIČA: /

'Hoćete li vi dati otkaz ili ću vam ga dati ja?'

Image
Foto: HRT

Nakon propasti brojnih poduzeća u Hrvatskoj, mnogi su radnici ostali bez svojih zarađenih plaća. Tek rijetki odluče se voditi dugotrajne sudske sporove. I rijetki se odluče stati pred kamere.

11.4.2016.
8:58
HRT
VOYO logo

Ukratko sve se može svesti na propast jedne firme i radnice koja je ostala na ulici, bez sredstava za život. Ali ona ne misli odustati, želi naplatiti ono što je njezino.

Tipična hrvatska priča

Završite fakultet, imate sreće i preko Zavoda za zapošljavanje dobijete posao i to u mjestu u kojem živite. Ali onda ubrzo krene tipični nastavak tipične hrvatske priče.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ovom slučaju počinje prije sedam godina u Zaprešiću. Deset mjeseci nakon što se zaposlila, plaća je često kasnila i Nike Pompe je posumnjala u svojega poslodavca. Nike je malo je istražila i otkrila da joj nisu plaćeni doprinosi. Otišla je direktoru koji joj je rekao do će o tome razgovarati samo s Poreznom upravom.

Umjesto odgovora otkaz

Tvrtka MIPAD d.o.o. iz Prigorja Brdovečkog bavila se izradom građevinskog materijala, a ona je radila kao voditeljica kontrole kvalitete. Na njezino inzistiranje da ima pravo znati što je s njezinim doprinosima, dobila je jasan odgovor. Na stolu ju je nakon sat vremena dočekao otkaz, uvjetovan gospodarskim razlozima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi je dan, Nike kaže, poslodavac zaoštrio cijelu priču i redoviti otkaz zamijenio izvanrednim. Optužio ju je za industrijsku špijunažu, čime joj je onemogućio da na Zavodu za zapošljavanje stekne bilo kakva novčana prava.

Nakon povratka na posao - novi otkaz

I tu počinje njezina pravosudna borba, Nike je tužila poduzeće. Dobila je oba sudska spora. Sudskom odlukom vraćena je na posao - na svoje rukovodeće mjesto voditelja kontrole kvalitete. No, kad je stigla, poslodavac joj je rekao da može obući kutu i početi čistiti. Ona je to odbila. Otišla je na bolovanje i onda je ponovno uslijedio otkaz. Sve je to ostavilo posljedice na Nike.

Dijagnoza je bila akutna reakcija na stres i mobing.

Pokušavala je sve riješiti mirnim putem, bez dugotrajnog postupka. Poslodavcu je ponudila nagodbu. Tada je dugovanje u plaćama iznosilo 62.500 kuna. Međutim poslodavac nije došao na ročište već je poslao odvjetnika. Pristala je i na samo 16.000 kuna samo da okonča proces, no on je i to odbio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrtka u stečaju duguje joj 319.000 kuna

Kad nije pristao ni na to Nike je, misleći da će tako lakše doći do svojeg novca, odlučila zatražiti hitno pokretanje stečaja tvrtke. I tako je MIPAD d.o.o. otišao u stečaj. A Nike se na listi vjerovnika našla na prvom mjestu. Iznos se popeo na 319.000 kuna bez kamata, kaže.

Tri su godine kako je tvrtka otišla u stečaj, Nike nije dobila ni lipe. I dalje tuži, a materijala za tužbu svakoga dana sve je više. Podigla je, kako kaže, niz kaznenih prijava kod kaznenog suda, DORH-a. Nažalost, nema učinka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasnika tvrtke optužuje da je nekoliko dana prije nego je stečaj proglašen umanjio stečajnu masu, pa se nema iz čega naplatiti.

Nakon objave 'crne liste' isplaćene zaostale plaće za 2.500 radnika

Image

Nakon objave 'crne liste' isplaćene zaostale plaće za 2.500 radnika

Image

Nakon objave 'crne liste' isplaćene zaostale plaće za 2.500 radnika

U tvrtki druga priča

Jedna od odgovornih osoba bivšeg poduzeća MIPAD d.o.o. Dalibor Štimac tvrdi suprotno, da na dan pokretanja stečaja nije imao dugova prema radnicma.

"Izjavljujem da nisam kažnjavan za djelo prouzrokovanja stečaja, povrede obveze vođenja poslovnih knjiga, oštećenja vjerovnika, pogodovanja vjerovnika, zloupotrebe postupaka prisilne nagodbe ili stečaja ili prevare iz Kaznenog zakona Republike Hrvatske. Također izjavljujem da protiv mene nije izrečena mjera sigurnosti zabrane obavljanja zanimanja", rekao je Štimac za HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stečaj kao spas

Nike sada misli kako je pokretanjem stečaja samoj sebi naštetila. Jer bijeg u stečaj takvom poslodavcu je spas. Jer se kod nas stečajevi ne rješavaju nikako. Za mene je to trebalo značiti da se ja na neki način pokušam naplatiti. Međutim, nisam uspjela.

Odštetu nije dobila. Njezin je bivši poslodavac nastavio raditi. Podignula je kaznenu prijavu i protiv stečajnog upravitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stečajni upravitelj je iznajmio prostor firme MIPAD u stečaju, no zanimljivo je da ga je iznajmio firmi čiji je osnivač - supruga gospodina Štimca, piše HRT.

Image
OKLIJEVALO SE, A KUPAC ČEKA: /

Radnici predali zahtjev za stečaj valjaonica TLM-a

nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo