Stari mobitel koji je odradio svoje, nezbrinut na primjeren način, u prirodi će se razgrađivati najmanje tisuću godina.
Jedina tvrtka u Hrvatskoj koja se bavi ovom djelatnošću je Spectra Media specijalizirana za prikupljanje starih mobitela i njihovu reciklažom u pogonima nedaleko od Zagreba te u Virovitici, a ujedno su i jedini koncesionari u zemlji za ovakav posao, piše Večernji list.
Recikliranjem mobitela u pravilu se bave žene jer su spretnije, izdržljivije su i puno koncentriranije na jednoličan posao demontiranja i zbog toga su poželjna radna snaga, kaže vlasnik tvrtke Spectra Media Kerim Mujkić. Tvrtka Spectra Media tako je nedavno položila temeljac za novu tvornicu u Virovitici u kojoj će većina djelatnika na reciklaži biti upravo žene. "Za Viroviticu smo se odlučili jer su nam lokalne vlasti izašle u susret i omogućili nam vrlo povoljnu cijenu zemljišta za izgradnju tvornice, a i radna snaga je jeftinija nego u Zagrebu", kaže Mujkić te navodi kako je prosječna plača 3000 kuna.
"Virovitica nam je bila vrlo zanimljiva jer se ovdje nekada nalazila vrlo jaka tekstilna industrija, čije su radnice vrlo spretne, a ta njihova vještina nužna je za rasklapanje i recikliranje mobitela", smatra Mujkić . U prosjeku, Hrvati mijenjaju mobitele svake godine.
Od 2005. godine Hrvatski telekom je prvi pokrenuo zbrinjavanje odsluženih mobitela iz okoliša, te je u Hrvatskoj samo posredstvom tog operatera prikupljeno i zbrinuto više od 80 tisuća uređaja.
Upravo u pogonima Spectra Medije svi ti stari mobiteli rastavljaju se do najsitnijeg dijela.
Opasna plastika koja sadrži bromide uklanja se, a u procesu spaljivanja ispušta se otrovan dioksin.
"Ne postoji nikakva opasnost, jer sav plastični otpad odvozimo u Austriju na spaljivanje", pojasnio je Tomislav Fligler, voditelj prikupljanja elektroničkog otpada u Spectra Mediji.
Prethodni članci:
arti-201005130532006 arti-201005200412006