U skladu s očekivanjima stručnjaka, gripa izazvana pandemijskim virusom A/H1N1 odgovarala je po intenzitetu i broju oboljelih uobičajenoj sezonskoj gripi, a strah i panika zbog opasnog virusa koji će poput "španjolke" iz 1918. posijati smrt, pa onda i zbog rizičnog cjepiva koje prijeti zdravlju ljudi, ispuhali su se poput balona.
Na kraju veljače u Hrvatskoj je bilo registrirano ukupno 57.985 oboljelih, a od početka pandemije svinjska gripa je odnijela ukupno 29 ljudskih života. U 213 država svijeta virus je ubio 16.455 ljudskih žrtava.
Procjene da bi hrvatsko gospodarstvo moglo imati i do 10 milijardi kuna gubitaka zbog velikog broja bolovanja pokazale su se potpuno promašenima, jer je bolest bila blaga, a broj oboljelih gotovo dvostruko manji od prosječne sezonske gripe koja u prosjeku "razboli" oko stotinu tisuća ljudi, piše Novi list.
Zbog suzbijanja pandemije Hrvatska je naručila milijun i pol doza cjepiva za 70 milijuna kuna, predbilježila se za još milijun doza, a cijepilo se najviše 20.000 ljudi.
Zbog nepovjerenja u cjepivo protiv virusa H1N1, koje je napravljeno po jednako strogoj, ali dvostruko kraćoj proceduri od one za cjepivo protiv sezonske gripe, cijepiti su se odbili ne samo kronični bolesnici, koji su u velikom riziku od komplikacija gripe, već mahom i sami zdravstveni radnici.
Ministar Milinović bio je prisiljen otkazati gotovo kompletnu pošiljku cjepiva naručenu od Novartisa, a sudbina više od 300.000 neiskorištenih doza, koji su u Hrvatsku stigle ujesen, nije poznata.
U strahu od svinjske gripe Hrvati su posegnuli za sredstvima za dezifekciju, pa su drogerije i ljekarne oborile rekord u prodaji antiseptičkih maramica i dezinficijensa u svim oblicima. Zbog konstantnih poruka o važnosti pranja ruku, njihova je prodaja porasla i do 500 posto.
Građani su osim toga praktički razgrabili kirurške maske i antivirusne lijekove, iako im je jasno dano do znanja da maske nisu sigurna zaštita od virusa, a lijekove će ionako dobiti besplatno kod svog obiteljskog liječnika.
Manija svinjske gripe koja je, umjesto same pandemije, poharala svijet, napunila je džepove farmaceuta, a ispraznila državne zdravstvene kasice. Koliko je bio prenapuhan strah od opasne bolesti, toliko su na kraju ispale pretjerane i priče o svinjskoj gripi kao globalnoj farmaceutskoj zavjeri.
Pandemijski plan, skrojen po mjeri opake ptičje gripe koja odnosi život svakog drugog oboljelog, poslužio je kao okosnica medijski potencirane drame koja se odigravala oko širenja virusa svijetom. Svjetski stručnjaci bili su "na oprezu", domaći umirivali javnost, a mediji uglavnom naslovnice punili novim ljudskim žrtvama i kontroverzama oko pandemijskog cjepiva.
Posljedice su evidentne: u pandemiju više nitko ne vjeruje. Ona je, međutim, i dalje na snazi, jer je virus svinjske gripe prisutan diljem svijeta. Hoće li se razbuktati na južnoj hemisferi dolaskom zime, i hoće li se, i kada, opet pojaviti na našem podneblju, tek će se vidjeti, piše Novi list.
Prethodni članci:
arti-201002160418006 arti-201002240297006