Švicarski franak je precijenjen čak 98 posto!

Švicarski je franak prema dolaru precijenjen čak 98 posto, a od njega više je precijenjena samo norveška kruna (105 posto), dok daleko nije ni švedska kruna (88 posto), pokazuje Big Mac Indeks.

8.8.2011.
18:53
VOYO logo

Britanski tjednik The Economist i ove je godine, po 25. put zaredom, objavio svoj Big Mac Indeks, osebujni i zabavni pokazatelj relativne precijenjenosti ili podcijenjenosti pojedinih valuta. McDonald’sov Big Mac, naime, standardizirani je proizvod koji se prodaje u 120 zemalja i kada bi sve valute bile savršeno uravnotežene, Big Mac bi u svakoj zemlji morao koštati jednako, u protuvrijednosti lokalne valute točno 4,07 dolara, koliko sada stoji u Americi. No, to nije tako, a razlika cijene big Maca može fondovskim menadžerima poslužiti kao dobar vodič u koje valute bi bilo pametno ulagati, jer su podcijenjene, a koje zbog njihove relativne precijenjenosti valja izbjegavati.

Dakako, Big Mac Index daleko je od savršenosti jer ulazni troškovi rada i materijala mogu se od zemlje do zemlje jako razlikovati. Zato je ove godine The Economist po prvi put izračunate paritete kupovne moći valuta korigirao za bruto domaći proizvod po glavi stanovnika, što Big Mac Indeksu daje još veću vjerodostojnost. Hrvatske nažalost nema na indeksu pa se možemo poslužiti pokazateljima za euro, uz koji je hrvatska kuna labavo vezana, a euro je, mjereno Big Macom, prema dolaru precijenjen 21 posto, a po kupovnoj moći 'per capita' čak 36 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvate će ovaj čas ipak više zanimati kako stoje stvari sa švicarskim frankom, s obzirom na brojne kredite čija otplata sadrži “valutnu klauzulu” s tom valutom. Da li je franak potcijenjen, pa će prema dolaru vjerojatno još jačati, ili je precijenjen pa će vjerojatno padati? O toj procjeni ovisi i odluka da li ostati u kreditu u francima, ili ih možda po aktualnom tečaju zamijeniti eurskim kreditima... Evo što o tome kaže Big Mac Index. Švicarski je franak prema dolaru precijenjen čak 98 posto, a od njega više je precijenjena samo norveška kruna (105 posto), dok daleko nije ni švedska kruna (88 posto), piše Seebiz.

Najpotcjenjenije su valute u Aziji. Honkonški dolar (koji je, da ironija bude veća,'vezan' uz dolar), vrijedi relativno najmanje na svijetu, prema dolaru podcijenjen je 53 posto. U njegovoj su blizini i valute Filipina, Tajlanda i Indonezije, s podcijenjenošću između 30 i 40 posto. Iznenađenje iz Kine Sve to nije ništa nova, no položaj Kine na novom Big Mac Indexu doista je iznenadio promatrače. Mjereno aktualnim tečajem paritet kupovne moći kineskoga juana je 44 posto ispod ravnotežnog, no kada se on korigira za BDP po glavi stanovnika, dobije se da je juan prema dolaru za tri posto - precijenjen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naposljetku, koje su pouke Big Mac Indexa za fondovske menadžere? Vrijednosnice denominirane u francima, australskom i kanadskom dolaru, švedskoj kruni i brazilskom realu trebali bi prodati, a kupovati bi trebali juane, ruske rublje, južnoafrički rand i meksički peso.

Vezani članak:

arti-201108080084006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo