SVI SE HVALE REKORDNOM POPUNJENOŠĆU, A ONI PODBACILI: /

Hoteli u državnom vlasništu usred sezone zjapili poluprazni

Image
Foto: PIXSELL
14.9.2017.
9:04
PIXSELL
VOYO logo

Primjerice, hotel Veli Jože u samom središtu Pule, kojim upravlja državna tvrtka Pleter, u srpnju je bio popunjen tek 56 posto, dok je kolovoz proveo s gotovo trećinom praznih ležajeva. U situaciji goroj od Velog Jože, a u trenutku kada je Hrvatska imala jednu od najposjećenijih turističkih sezona, imao je i hotel Zagreb u Splitu koji je u srpnju bio popunjen svega 52 posto, a u kolovozu 50 posto.

"Gledajte, riječ je o dotrajalim državnim hotelima s dvije zvjezdice koji nisu u vlasništvu Pleter usluga nego naša tvrtka njima upravlja. Mi smo ih stavili na tržište, kapacitete prodajemo i preko Booking.coma i putem alotmana, ali u njih je nužno uložiti što mi ne možemo jer nemamo jamstvo da ćemo nastaviti njima upravljati", priča predsjednik uprave Pleter usluga Marijan Mareković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima Centra za restrukturiranje i prodaju, država u portfelju drži još pet tvrtki koje se, među ostalim, bave i hotelijerstvom. Oni ukupno upravljaju s 22 hotelska objekta kategorije od dvije do četiri zvjezdica. Hoteli najniže kategorije i najlošije posluju iako Club Adriatic u segmentu dvije zvjezdice istodobno ima i jako dobro, ali i slabo popunjene hotele.

Hotel naslonjen na crkvu koja goste budi od 7 ujutro

Primjerice, hoteli Hrvatska i Alem u Baškoj Vodi u sezoni bilježe iznadprosječnu popunjenost (više od 100 posto zbog iskorištenosti pomoćnih ležajeva), no hotel Komodor na poluotoku Pelješcu je podbacio. I to u odnosu na prosječan hrvatski hotel i za deset posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I taj hotel, inače smješten na atraktivnoj lokaciji u pelješkoj uvali Perna, pati zbog nedostatka ulaganja, ali i drukčije politike popunjavanja. "Nisu tu nužno potrebna jako velika ulaganja, ali potrebno ga je dotjerati, urediti hortikulturu te promijeniti politiku popunjavanja. Komodor se dugi niz godina prodavao po cijeni od samo 18,5 eura po noćenju uz polupansion što je dovelo do njegova srozavanja”, smatra Karlo Čulo, direktor Club Adriatica koja je već tri godine u predstečajnoj nagodbi. Nadu za oporavak trebao je dati ovogodišnji pokušaj privatizacije koji je na kraju propao jer na javnom natječaju nije stigla nijedna ponuda.

Privatizaciju kao najbolje rješenje vidi i predsjednik uprave tvrtke Jadran d.d. Dino Manestar. Jadranovi hoteli više-manje su ove godine ostvarili dobru popunjenost, no s nešto slabijim rezultatima iskače hotel Kaštel u Crikvenici, čiji je problem u tome što uopće nije građen u turističke svrhe već za samostan. Stoga je u njega skupo i komplicirano ulagati. Problem je i u tome što mu je zgrada naslonjena na crkvu čija zvona od sedam sati ujutro bude goste, a objekt nema ni balkone, piše Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo