Stvari koje se nikako ne smiju naći u životopisu

Već imate napisan životopis i uvjereni ste da najbolje predstavlja vaše kvalitete? Čuvate ga i šaljete godinama?

23.5.2012.
9:27
VOYO logo

Kad se na jedno radno mjesto, kao što je to slučaj u Hrvatskoj, u kojoj je stopa nezaposlenosti dosegnula 20 posto, javlja stotine kandidata, važan je svaki detalj. Zato nije naodmet još jednom osvježiti znanje o tome kako ostaviti dobar dojam kod mogućeg poslodavca. Kad budete pisali životopis, pokušajte se držati ovih pravila i šanse za poziv na razgovor bitno će se povećati.

Ciljevi Nekoć su kandidati za posao bili poticani da napišu što točno očekuju od budućeg posla, ali to je samo dobra vježba za onoga koji se javlja na određeno radno mjesto, a potpuni gubitak vremena za poslodavca. Tvrtke danas žele naći nekog tko može izvršavati određene zadatke i nije im prioritet odgonetnuti ciljeve kandidata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osobne informacije U životopisu nikako ne treba navoditi podatke o bračnom statusu, seksualnim sklonostima, broju djece, vjeroispovijesti ili političkoj opciji koju podržavate. Također, nije pametno niti navoditi broj vozačke dozvole i socijalnog osiguranja, jer ukoliko primjerice vaš životopis završi u smeću, te bi podatke netko mogao zlouporabiti.

Zahtjevi oko plaće Iznos plaće za koju biste bili voljni raditi nikako ne spominjite u životopisu. To će pitanje doći na red kasnije, ukoliko budete pozvani na razgovor. U tom slučaju pametno je iznos postaviti okvirno i biti spreman na pregovore, piše Yahoo Shine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nebitna iskustva i aktivnosti U životopisu nema mjesta za navođenje aktivnosti kojima se želite baviti u slobodne vrijeme, ali niti za vaša prethodna iskustva ako nisu bitna za posao na koji se javljate.

Vaše slabosti Poslodavac će sigurno kod kandidata koji konkurira za posao pokušati odgonetnuti koje su njegove slabosti, no ne trebate mu ih servirati u životopisu. Usredotočite se na pozitivno i trudite se što bolje pripremiti za trik pitanja koja nećete moći izbjeći na razgovoru za posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne koristite uvijek isti životopis Važno je životopis prilagoditi radnom mjestu za koje se natječete. To je posebno bitno ako se u isto vrijeme prijavljujete za više pozicija unutar neke tvrtke. Različiti poslovi zahtijevaju različite vještine. Pa čak i ako se prijavljujete za isti posao na nekoliko različitih mjesta, dobro je da životopis bude malo drugačiji.

Ne zaboravite napisati popratno pismo Kad se prijavljujete za posao, uz CV ne zaboravite priložiti i popratno pismo. Ovaj dokument je ono što se kod nas zove molba za zaposlenje. Tu si možete dati malo oduška i izreklamirati svoje vještine, ali i objasniti neke nedorečene dijelove životopisa. Naravno, ukoliko postoje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne fokusirajte se samo na ono što ste radili Potencijalnom poslodavcu važno je navesti iskustva i vještine koje ste stekli na prijašnjim poslovima, no nemojte zaboraviti dovesti ih u kontekst s poslom za koji konkurirate i navesti kako biste ih željeli dodatno usavršavati.

Ne zaboravite lekturu Osim činjenica koje ste naveli, ne zaboravite ni na pravopis i gramatiku. I nemojte nikako nekoga krivo osloviti – da u vašem životopisu gospodin postane gospođa i obrnuto. Zbog takve greške vaš životopis bi mogao završiti u kanti za smeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne uljepšavajte stvari I za kraj, životopis nikako ne bi smio sadržavati izmišljotine. Dobar poslodavac će provjeriti informacije koje su u njemu navedene. Sve se može brzo riješiti jednim pozivom, a nekad je dovoljno samo malo 'prosurfati' da bi se provjerile navedene činjenice.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo