Što bi grčka katastrofa značila za Hrvatsku?

3.11.2011.
11:02
VOYO logo

Nakon što je Grčka iznenada odlučila da će o paketu pomoći građani sami odlučiti na referendumu, a što je bogati dio Europe digao na noge, oči domaćih ekonomista i bankara uperene su u najnoviju krizu europske valute. Odluče li Grci bijes zbog nametnutih oštrih mjera kojima im se uvjetuje 'pomoć', izraziti kao "ne" Europskoj uniji, ta bi zemlja u ekstremnom scenariju mogla čak i napustiti eurozonu.

"Grčka je pokazala krajnju ekonomsku nezrelost i europski lideri trebaju razmišljati o najoštrijim sankcijama da se zemlja disciplinira. Reforme su naprosto cijena novca koji su potrošili", mišljenja je Poslovni dnevnikTomislav Ćorić sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje referenduma ne mora nužno biti loš scenarij, smatra, pak, ekonomist Damir Novotny.

"U slučaju da Grci sami sebe izbace iz eurozone, Europa će trebati spašavati samo svoje banke, a ne više i grčke koje drže polovicu duga, no teško da će se realizirati takav politički rizik. U narednom periodu bit će prisutna velika neizvjesnost na financijskim tržištima oko toga hoće li Grčka preuzeti svoje obveze. Zato će i Hrvatskoj otplata duga biti skuplja, no vjerujem da ćemo se uspjeti refinancirati što će biti veliki uspjeh", kaže Novotny.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Depoziti nisu ugroženi

Dio ekonomista spreman je i na crni scenarij destabilizacije eurozone. Iako Hrvatska nema euro, na malu i otvorenu ekonomiju, u potpunosti oslonjenu na EU, efekti bi se gotovo linearno prelili. Iako se obično prvo spominje strah za štednju koja je više od dvije trećine denominirana u euru, zbog garancije države depoziti nisu ugroženi pa bi se mogao dogoditi tek manji odljev depozita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo