Dramatična sudbina nesuđenih stanara Ružine 118-122 u Osijeku svjedoči o tome koliko je mali čovjek u Hrvatskoj nezaštićen. Radovi na zgradi u kojoj je 15 obitelji kupilo stanove po cijeni od 1.300 eura po četvornom metru, stali su prije dvije godine. Neki su platili 70 posto, drugi punu cijenu, treći dali svoje kuće, a danas nema ni novca ni novih domova, piše Glas Slavonije.
"Prije tri godine prodala sam svu imovinu i otišla u podstanare. Godine prolaze, novca nema, a stan ne mogu prodati. Sve me to jako pogodilo, razboljela sam se... Nisam u životu imala nikakvu mrlju, a sad se moram na sudu boriti za ono što sam pošteno zaradila", jada se umirovljenica Manda Homoky.
Bez vlastitog krova nad glavom već pet je godina i obitelj Suzane Gvozdenović. U želji da dođu do stana, oni su u zamjenu dali kuću koja se nalazila na mjestu danas nedovršene zgrade.
"Od tada se potucamo po podstanarstvu, kod rođaka... više nemamo ni za stanarinu. Očajni smo. Godinama nas je investitor lagao, na kraju se prestao javljati. Išli smo i u Vinkovce, a on je rekao da s tim više nema ništa, da je sve preuzela banka. U banci su nam rekli da budemo sretni ako ikad dobijemo naš stan", ispričali su za Glas Slavonije.
Ružica Ćoranov za dva je stana dala gotovo milijun kuna. U to vrijeme kći joj je bila trudna, a danas, kaže, njih četvero živi u 36 kvadrata.
Sve to bio je za nesretne stanare i dovoljan razlog da USKOK-u podnesu kaznene prijave protiv više osoba iz građevinske tvrtke iz Vinkovaca, posredničke agencije iz Osijeka te jedne banke za koje smatraju "da su zajedno sudjelovali u teškom obliku prijevare".
Njihov odvjetnik Dražen Matijević pojašnjava kako je investitor od banke dobio kredit od 1,1 milijun eura uz hipoteku na zemljište vrijedno 20.000 eura te naknadno još dva kredita, čime se iznos popeo do 1,9 milijuna eura. Marijana Matijević iz prozvane agencije Ljubek poručuje kako je agencija učinila sve kako bi zaštitila kupce te su oni prvi reagirali kad su posumnjali da nešto nije u redu.
"Mi smo inzistirali da se kupnja može obaviti samo uplatom na depozitni račun - dakle, ne tvrtki i ne u gotovini. Za uplaćeni novac odgovara banka i ona mora osigurati ili povrat novca ili stanove", pojasnila je za Glas Slavonije.
Prethodni članci:
arti-201009280697006
arti-201009230093006