Istraživanje Portala MojPosao pokazuje da zaposleni u hrvatskim tvrtkama u prosjeku imaju 23,7 dana godišnjeg odmora, što je 1,3 dana manje u odnosu na prošlogodišnji prosjek. Najviše će odmarati ispitanici s visokom stručnom spremom – 24,3 radna dana.
S obzirom na vlasništvo tvrtke, zaposleni u državnim tvrtkama i sudstvu imaju pravo na najdulji godišnji odmor, te tako u prosjeku imaju 28,6 dana godišnjeg odmora. Slijede zaposleni u zdravstvenoj zašiti i skrbi s 27,3 dana godišnjeg odmora, te područje znanosti, obrazovanja i odgoja s 25,1 danom.
Kao i prošle godine, najmanje dana godišnjeg odmora imaju turistički djelatnici (22).
Regres samo za 25 posto zaposlenih
Regres za godišnji odmor ove godine je dobila svega četvrtina zaposlenih (25 posto). Prosječni iznos regresa koji su ispitanici dobili iznosi 2.459 kuna. Regres se češće isplaćuje u velikim tvrtkama ili institucijama – čak 40 posto ispitanika zaposlenih u takvim tvrtkama dobilo je regres za razliku od samo 10 posto ispitanika zaposlenih u malim tvrtkama.
Ovisno o djelatnosti, 60 posto ispitanika zaposleno u državnoj upravi je dobilo regres. Slijede zaposleni u farmaciji (50 posto) i u financijama (50 posto). Zaposleni u građevini (7 posto), te u turizmu i ugostiteljstvu (10 posto) dobili su regres u najmanjem broju.
Posao uvijek u mislima
Odlazak na godišnji za neke ispitanike ne znači i potpuno opuštanje. Samo manji broj ispitanika (19 posto) zaboravit će na plaži na svoj posao. Trećina ispitanika (30 posto) često razmišlja o poslu, dok polovica ispitanika (50 posto) o poslu razmišlja povremeno. Zanimljivo je da za vrijeme godišnjeg odmora čak 55 posto ispitanika ima određene strahove koji se tiču posla.