Potpredsjednik srpske vlade Božidar Đelić kaže da srpske tvrtke imaju problema s ulaskom na tržište bivših republika. To ilustrira podatkom kako je "Hrvatska investirala gotovo 600 milijuna eura u Srbiji, a nijedan od srpskih investitora nije uspio osnovati tvrtku u Hrvatskoj ili je tamo kupiti".
"Tu su primjeri mnogih srpskih poduzeća poput Komtrejda, kojemu je zatvorena tvrtka, i Galeba, koji se nije mogao razvijati. Tu su i proizvođači duhana i to ne samo domaći nego i američki, japanski, britanski, koji se ne mogu referencirati u trgovačkim lancima u Hrvatskoj, pa i činjenica da Hrvatska ne poštuje odredbe sukcesije", tvrdi potpredsjednik srpske Vlade za B92.
Hrvatski gospodarstvenici, međutim, tvrde da blokade nema i za njih svaki kvalitetni proizvod ima mjesto na njihovu tržištu. U Hrvatskoj posluje desetak srpskih tvrtki, a u Srbiji 200 hrvatskih.
'Srpski poduzetnici trebali bi imati više hrabrosti!'
"Mislim da su poduzetnici iz Srbije možda trebali imati malo više hrabrosti ako su imali konkretno zanimanje za neke investicije. Vjerujem da tu ima i politike, ne možemo pobjeći od toga. Svi smo svjesni kako se u posljednjih dvadeset godina mnogo toga bitno izmijenilo i sada je vrijeme za stvaranje novih odnosa", drži Ivan Ergović iz Nekse grupe, član Hrvatske asocijacije menadžera, a Damir Kuštrak iz Agrokora podsjeća da "kada idete prema zapadu, uvijek postoji dojam da nailazite na prepreke". "Možda postoji takav dojam, ali takav isti dojam postoji u odnosima Hrvatske i Slovenije. Ako idete prema istoku, onda se uvijek žale da tamo na Zapadu nemaju previše razumijevanja. U biti svaki dobar proizvod nađe svog kupca. Ako se u Srbiji konačno počne proizvoditi Fiat, onda će on sasvim sigurno imati puno kupaca u Hrvatskoj kao što je nekada imala Zastava", kaže Kuštrak. Ni nakon poruke hrvatskog predsjednika Ive Josipovića da više neće biti političke opstrukcije za srpske proizvode, problemi nisu riješeni pa sadnice lavande nisu stigle na hrvatsko tržište jer su hrvatskom uvozniku zaprijetili da odustane od kupnje ovog srpskog proizvoda, zaključuje B92.
Vezani članci:
arti-201102270421006 arti-201011250148006 arti-201004280069006 arti-201003270115006 arti-201003010150006