"Ulaskom Hrvatske u punopravno članstvo Europske unije izvozno gospodarstvo očekuju velike promjene na koje ih država u idućih godinu i pol mora pripremiti kako bi tim procesom profitirali, a ne izgubili", poruka je to sa skupa Hrvatskih izvoznika "Što nas čeka nakon ulaska u EU".
Premda se u javnosti u tom kontekstu najviše govori o negativnim promjenama koje slijede u odnosima s članicama CEFTA-e, u kojoj pristupanjem EU Hrvatska prestaje biti članica, tvrtke koje izvoze na to važno tržište ipak neće biti na udaru.
Gotovo sve članice CEFTA-e, izuzev Kosova i Moldavije, kako je pojasnila pomoćnica ravnatelja Carinske uprave Zorica Kučić-Vitaljić, potpisale su s EU Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, te se s većinom članica i nakon našeg ulaska u EU nastavlja potpuna liberalizacija trgovine. Izuzetak će na razdoblje od pola godine biti Srbija, s kojom ćemo takav odnos imati od početka 2014., piše Poslovni dnevnik.
Kučić-Vitaljić je najavila velike novosti koje će uslijediti u carinskoj praksi.
'Zeleni' nameti
Naime, danom ulaska u EU počinje se primjenjivati niz novih propisa koji se odnose na carinske stope, agrarnu politiku i važne trgovinske mjere, a mijenja se i sam način obračuna carina koji postaje znatno složeniji.
Primjenjivat će se i niz novih ugovora o slobodnoj trgovini, primjerice s grupacijom mediteranskih zemalja, u kojoj su uz europske uključene i arapske zemlje južnog Mediterana. Također će se za robe iz 178 zemalja primjenjivati niže stope pri uvozu. To s jedne strane može biti nepovoljno za našu konkurentnost, ali otvara i mogućnosti povoljnije nabave sirovina za hrvatske tvrtke", rekla je Zorica Kučić-Vitaljić.
Šef HUP-a Ivan Ergović upozorio je i kako se u Hrvatskoj više pozornosti mora posvetiti novim nametima koje će dobiti proizvođači nakon ulaska u EU, poput nameta za zaštitu okoliša, čistoću zraka i odlaganje otpada, a za koje zakoni još nisu usklađeni s europskim.
Vezani članci:
arti-201107290028006 arti-201102090293006 arti-201107040810006