Istraživanje nezavisne istraživačke skupine New Economic Foundation pokazuje da su spremačice, dadilje i smetlari, za razliku od bankarskog sektora, donijeli gospodarstvu Velike Britanije opipljivu korist. Bankari, računovođe i zaposleni u reklamnoj industriji donose samo gubitke, prenosi Banka magazin.
Bankari su u Velikoj Britaniji postali preteško breme zbog gubitaka koje je financijski sektor nanio domaćem gospodarstvu. "Razina njihove zarade često ne odražava realan značaj posla", kaže Eilís Lawlor, predstavnica New Economics Foundationa.
Analiza osobnih primanja nekoliko profesija pokazala je, kad je riječ o zaradama vrhunskih menadžera banaka, da je ta skupina u Britaniji i drugim zemljama bogato nagrađena, iako se svjetski financijski sustav našao na rubu kolapsa. Vodeći bankari, čija godišnja primanja u nekim slučajevima iznose nekoliko milijuna funti, donijeli su gospodarstvu Velike Britanije oko sedam funti gubitaka na svaku zarađenu funtu.
U "gubitaške" profesije po društvo stručnjaci su svrstali i zaposlene u reklamnoj industriji, koji "jedu" 11 funti za svaku dobivenu funtu. "Gubitaši" su i knjigovođe, jer pronalaze razne mogućnosti da državi uplate niže poreze, koji nanose gubitke od 47 funti za svaku zarađenu funtu.
Na drugoj strani, dadilje, spremačice i komunalni radnici obavljaju poslove koji zemlji donose prihode. Usluge dadilja omogućavaju roditeljima da nastave posao i tako donose ekonomiji Britanije 9,5 funti na svaku zarađenu funtu. Bolničke spremačice, naprimjer, na svaku zarađenu funtu donose zemlji 10 funti, piše Banka magazin.
Zahvaljujući prerađivačima komunalnog otpada Velika Britanija je smanjila emisiju štetnih plinova. Svaka funta njihove zarade donosi društvu dodatnih 12 funti.
Da će se Velika Britanija obračunati s nerealnim prihodima u bankarskom sektoru pokazuje i odluka ministarstva financija o uvođenju jednokratnog 50-postotnog porez na sve bankarske bonuse više od 25.000 funti.