Glasnogovornik Uprave za indirektno oporezivanje BiH, Ratko Kovačević, otkrio je kako iznos povrata na sve te račune iznosi 9,8 milijuna kuna što znači da su Slavonci u šoping centrima u BiH lani ostavili oko 68 milijuna kuna. Najfrekventniji prijelaz je Orašje-Županja i tamo je podneseno više od 40 tisuća zahtjeva.
Šoping-turizam Slavonaca u susjednu nam državu i dalje cvate. U prva četiri mjeseca na spomenutim prijelazima podneseno je ukupno 23.567 zahtjeva za povrat PDV-a na potrošenih 20,8 milijuna kuna, kojim potražuju povrat oko tri milijuna kuna.
Iznos je zapravo puno veći
Povrat PDV-a ostvaruju kupci koji kupe robu u vrijednosti minimalno 100 konvertibilnih maraka u što se ne računa alkohol, alkoholna pića i prerađevine od duhana te motorna ulja i goriva. Upravo zbog tih stvari građani i idu u šoping preko granice što znači da je iznos koji godišnje ostavljaju u BiH puno veći. Puno je kupaca koji potroše manje od 100 konvertibilnih maraka za jednu kupnju i koji ne ostvaruju pravo na povrat PDV-a, a treba spomenuti Arizonu, ali i poznatu orašku tržnicu gdje se četvrtkom slijevaju rijeke Slavonaca.
Osim po 'špeceraj', gorivo, lijekove, Slavonci preko granice odlaze i zbog kupnje PVC stolarije, namještaja, dječjih kolica, opreme za novorođenčad, odjeće, obuće, automehaničarskih, vulkanizerskih i frizerskih usluga, ali i školovanja, razonode, zabave i provoda...
Kupuju i puno hrvatskih proizvoda jer je razlika u cijeni osjetna. U posljednje vrijeme cvate i svadbeni turizam jer se sve više mladenaca iz Županje i Gunje svoje svadbene svečanosti odlučuju organizirati u restoranu na Bazenu u Orašju ili u Brčkom.
Na kupljenu robu u vrijednosti od 100 KM može se uštedjeti 80-ak kuna, a kada se tome zbroji i povrat PDV-a onda je ušteda oko 150 kuna.