Smanjite rashode za 9 mlrd ili ćemo završiti kao Grčka

15.12.2011.
13:52
VOYO logo

Na konferenciji za novinare u Hrvatskoj narodnoj banci guverner Željko Rohatinski predstavio je Projekciju monetarne politike za 2012. godinu. Kako je rekao u opširnom izlaganju, postoje dva scenarija. Prvi je da nova Vlada krene u fiskalnu konsolidaciju prema ranije donesenom Zakonu o fiskalnoj odgovornosti, koji predviđa smanjenje rashoda za 1 posto BDP-a, za oko šest milijardi kuna, a drugi je onaj koji predlaže HNB a kojim bi se rashodi smanjili za 9 milijardi kuna.

Snažnija fiskalna konsolidacija, za koju u ovoj situaciji nema alternative i koja je, kako je rekao Rohatinski, glavna ekonomska nužnost, podrazumijeva smanjenje rashoda u 2012. godini za 1,5 posto BDP-a. Dodatno smanjenje rashoda potrebno je napraviti i u 2013. godini, i to za 1 posto BDP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To bi bio jasan i snažan signal na vanjskim financijskim tržištima da ova zemlja provodi odgovornu fiskalnu politiku i u tom bi se slučaju mogao zadržati dio inozemnih financiranja", kazao je Rohatinski.

S obzirom na rapidno pogoršanje državnih financija od 2008. do 2011, dug opće države povećao se s 29,2 posto na 45,1 posto BDP-a (ako se pridoda i dug HAC-a državni dug povećao se s 33,9 posto na 51,2 posto BDP-a), Rohatinski smatra da fiskalna konsolidacija koji predviđa zakon ne bi bila učinkovita. Javni dug bi nastavio rasti i povećao bi se sa 51 posto BDP-a s kraja 2011. na 59 posto u 2012., a što se u Europskoj uniji smatra granicom za održivi javni dug neke zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slabija fiskalna konsolidacija značila bi nastavak postojeće dugoročno neodržive dinamike duga i manjka. U HNB-u kažu da bi takva politika u pitanje dovela mogućnost financiranja u inozemstvu, a što bi stvorilo pritisak države na domaće izvore financiranja i dovelo do istiskivanja privatnog sektora s tržišta kredita, rasta kamatnih stopa i moguće deprecijacije kune.

Bez promjena, bit će još gore

Ako se ne bi ništa konkretno učinilo niti u sljedeće dvije do tri godine, prema prognozama HNB-a, fiskalni deficit bi s 6 posto skočio na preko 7 posto, a javni dug bi 2014. došao na 75 posto BDP-a, a to već, rekao je Rohatinski, sliči na grčki scenarij ali na nešto nižim razinama.

"Ako ne učinimo ništa, stvari će biti još gore. Imamo šansu promijeniti negativnu praksu koja traje godinama", zaključio je Rohatinski, ističući da je novoj vladi otvoreno reći da nema alternative snažnijom fiskalnoj prilagodbi.

Podsjetimo, Svjetska banka je u utorak objavila prognoze po kojima će Hrvatska opet ući u recesiju, s padom BDP-a za jedan posto. Bude li u situaciji da mora birati između dva zla - slabljenja kune ili ograničavanja domaće potražnje, Rohatinski, je rekao da će braniti tečaj bez obzira na posljedice koje su neminovne - smanjenje deviznih rezervi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo