Naime, slovenski ELES je krajem srpnja 1998. iskopčao dalekovode od Krškog prema Zagrebu, nakon što je Vlada Republike Slovenije Uredbom izvlastila HEP, oduzevši mu njegova 50-postotni osnivački udio. Uslijedili su višegodišnji pregovori koji su rezultirali potpisivanjem Međudržavnog ugovora o NE Krško krajem 2001., brisanjem svih međusobnih potraživanja do 30. lipnja 2002. uz dogovor da će ponovna isporuka započeti najkasnije do 1. srpnja 2002.
Arbitražu pred ICSID-om HEP je pokrenuo prije 10 godina - tvrdeći da je pretrpio štetu jer je umjesto jeftinije električne energije iz Krškoga morao angažirati skuplje vlastite elektrane i koristiti skuplji uvoz.
20 milijuna plus kamate, plus troškovi
U postupku su dvije strane izmijenile veliki broj pisanih podnesaka te je ispitano više od 20 svjedoka tijekom 4 saslušanja u Parizu. Nakon što je 2009. godine Arbitraža utvrdila pravnu utemeljenost HEP-ovog zahtjeva, zadnjih 6 godina vodila se pravna bitka oko utvrđivanja visine HEP-ove štete.
Tribunal je presudio da Republika Slovenija mora platiti HEP-u štetu od približno 20 milijuna EUR s pripadajućim kamatama i 10 milijuna USD na ime odvjetničkih i drugih troškova koje je HEP imao u pravnom procesu, doznaje HRT.