Linić: Vidio sam da su mnogi zastrašeni

24.11.2012.
19:12
VOYO logo

Par dana nakon predstavljanja dugo najavljivanog poreza na nekretnine, pitanje je hoće li se uopće uvesti 1. travnja kako je bilo planirano.

Podsjetimo, u petak se HNS izjasnio protiv njegova uvođenja, ali i drugi koalicijski partneri IDS i HSU, a navodno nisu ni SDP-ovci jedinstveni oko tog pitanja. Suzdržanost je iskazao i premijer Zoran Milanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez obzira na sve, ministar Slavko Linić ne odustaje. Za RTL je pojasnio gdje je nastao problem oko novog Zakona o porezu na nekretnine.

"Vidimo i sami da su u šest mjeseci ozbiljnog rada u Ministarstvu financija mnogi zastrašeni sa Zakonom, šire strahove i to je razlog da je premijer Zoran Milanović vrlo jasno rekao da nam treba oko četiri mjeseca javne rasprave. Prema tome, sasvim dovoljno vremena da svaki građanin sazna sve detalje oko tog Zakona, da argumente stavimo na stol i da zaista probamo utvrditi zbog čega se netko ne slaže sa Zakonom. Prema tome, to je i pravo HNS-a i vodit ćemo raspravu četiri mjeseca", rekao je Linić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ne pada život radi jednoga'

Na pitanje hoće li, ukoliko Zakon ne bude usvojen, to doživjeti osobni poraz, Linić je odgovorio:

"Ne vidim razloga, previše sam ozbiljna osoba i dobro znam da reforme u Hrvatskoj nisu dobrodošle, da svi volimo o tome pričati, ali ne volimo ništa mijenjati. To je razlog da 22 godine dobar dio tranzicijskih procesa koje smo trebali obaviti nismo obavili. Ja sam opet osoba sa puno energije i dosta, dosta znanja jer imam i puno godina i smatram da trebamo pristupiti promjenama. Sve će ovisiti o tome koliko zaista budemo sposobni kao građani prihvatiti promjene. Ako ne, nastavit ćemo raditi. Ne pada život radi jednoga", kazao je ministar.

Linić nije mogao potvrditi hoće li Zakon stupiti na snagu 1. travnja iduće godine. Kaže da će javna rasprava pokazati postoji li zaista toliko problema.

Ministar je i korisnicima društvenih mreža pojasnio što znači uvođenje poreza za pojedine kategorije građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Porez neće biti veći od komunalne naknade

"Porez na nekretnine znači da se trenutno ukida komunalna naknada i porez na vikendice. Što znači da porez na nekretnine, ako živimo u njoj, će biti približno kao i komunalna naknada, ali će biti rezultat oporezivanja po vrijednosti, a ne po metru kvadratnom i lokaciji.

To je nešto što sigurno neće biti veće nego komunalna naknada, ako živimo u nekretnine. Ako govorimo o vikendici, ona će imati nešto veće oporezivanje, ali taj porez na vikendicu bit će opet isti kao i do sada kolika je bila komunalna naknada i porez na vikendicu. Veći porezi će biti ako je prazan stan, ako ga ne koristimo ni za podstanare, ni za obitelj. Tada ćemo platiti 1,5 posto od vrijednosti nekretnine", Linićev je odgovor na jedno od pitanja koje je postavljeno na Vladinom profilu na Facebooku i Twitteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar je objasnio da će važno biti kolika je vrijednost pojedine nekretnine.

"Porez na nekretnine se utvrđuje po vrijednosti, vrijednost je ta koja kuću i stan bitno razlikuje. Mogu imati slične kvadrate, ali evidentno da kuća s okućnicom ima daleko veću vrijednost i da će oni plaćati veće poreze, nego što je to za stan. S time da uvijek napominjemo da je politika Vlade bila da se 30 posto vrijednosti umanji kao osnovica iz razloga što uvijek smatramo da to služi građanima za ulaganje, uređenje i održavanje pojedinog prostora"

Potvrdio je da će porez plaćati i država.

"Država će također plaćati porez na svoje nekretnine. Ukoliko su prazne, puni iznos poreza. I oni su prihod lokalne samouprave. Ukoliko JLS ima nekretnine koje nije stavila u funkciju plaćat će porez i to će biti jedini prihod državnog proračuna, samo na one nekretnine JLS koje nisu stavljene u funkciju"

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo