Dok su lani u jeku krize, od listopada 2008. do veljače 2009. godine, češka kruna, poljski zlot i mađarska forinta deprecirali prema euru, dakle, i prema kuni, turistima iz tih zemalja u nas je sve bilo skuplje.
arti-201006080028006Budući da je euro sada izložen deprecijacijskim pritiscima, hoće li gostima iz tih zemalja ove godine biti jeftinije ljetovati u Hrvatskoj, pitao je Novi list glavnog ekonomista Splitske banke Zdeslava Šantića. "Slabljenje eura prema ostalim najznačajnijim svjetskim valutama zasigurno će se pozitivno odraziti na izvoznu konkurentnost europskih zemalja, a time i pozitivno utjecati na cjenovnu konkurentnost europskog turizma na globalnoj razini. Uzimajući u obzir tečajnu politiku u Hrvatskoj, koja osigurava stabilnost tečaja euro/kuna, turistički gosti u Hrvatskoj iz primjerice Velike Britanije i Rusije zasigurno će profitirati od posljednjih trendova na svjetskim deviznim tržištima", kaže Šantić.
Ipak, Šantić kaže da pad eura neće značajnije utjecati na ovogodišnje rezultate tursitičke sezone, jer u strukturi turističkih dolazaka i noćenja U Hrvatskoj prevladavaju gosti iz zemalja članica eurozone te zemalja čija je nacionalna valuta dominantno povezana uz kretanje eura.
Isto tako, objašnjava Šantić, slabljenje eura povećava cjenovnu konkurentnost i našim glavnim konkurentnima na Mediteranu, primjerice Grčkoj i Španjolskoj, što će dodatno povećati i njihovu cjenovnu konkurentnost.
Pad vrijednosti navedenih valuta lani se nepovoljno odrazio na kretanja u domaćem turizmu, prvenstveno kroz pad potrošnje gostiju.
"Posljednjih tjedana ponovno jača zabrinutost investitora, a time se javljaju i deprecijacijski pritisci na valute u regiji. Međutim, slabljenje valuta intenzitetom tijekom eskalacije financijske krize ne očekujemo pa na potrošnju gostiju iz zemalja Srednje i Istočne Europe tijekom sezone ne bi smjelo biti značajnijeg utjecaja od tečajnih kretanja", zaključuje Šantić.
Prethodni članci:
arti-201006060340006 arti-201006070444006