Kkao prenosi agencija Beta, MMF-ova je procjena da će svjetsko gospodarstvo ove godien narasti za 3,1 posto, dok je u srpnju ta procjena bila 3,3 poszto. Predviđeni rast od 3,1 odsto bio bi najsporiji od zloglasne 2009. godine, kada je svijet zaglibio u recesiju.
SAD se drži, Brazil i Rusija u problemima
Uoči godišnjeg skupa MMF-a i Svjetske bane, koji će ovoga tjedna biti održan u Limi u Peruu, MMF je u svom izvješću izašao s procjenom da će SAD ove godine imati rast od 2,6 posto, neznatno veći nego što je bio predviđan u srpnju.
No, zemlje u razvoju, koje pad cijena sirovina znatno više pogađa, imat će rast od oko 4 posto, što će im biti peta uzastopna godina smanjenog rasta. Padom cijena sirovina najviše su pogođeni Brazil (predviđa joj se gospodarski pad od 3 posto) te Rusija (predviđeni pad od 3,8 posto) koja uz pad cijena nafte očito trpi i zbog ekonomskih sankcija Zapada uvedenih zbog situacije u Ukrajini.
Kinesko gospodarstvo i dalje usporava
Pad cijena energenata pogodio je i Kanadu, kojoj MMF predviđa smanjenje rasta s 2 na 1,5 posto u ovoj godini.
Prognoza za eurozonu ostala je ista kao i ljetos - rast od 1,5 posto, dok će Kina, prema procjeni MMF-a, zabilježiti gospodarski rast od 6,8 posto.
Kinesko gospodarstvo usporava već četvrtu godinu zaredom, dijelom i stoga što vlada u Pekingu nastoji preokrenuti ovisnost o izvozu i stranim investicijama prema održivijem, no sporijem rastu zasnovanom na potrošnji.
Nije dobro, ali ne prijeti recesija
Glavni ekonomist MMF-a, Maurice Obstfeld, pred novinarima je kazao kako je rizik od negativnog trenda malo veći nego prije par mjeseci, no odbacio je tvrdnje o opasnosti od globalne recesije, prenosi Beta. Za Kinu je Obstfeld rekao da se tamošnja proizvodnja suočava s problemima, ali da cvate uslužni sektor. Upravo je usporavanje gospodarskog rasta Kine smanjilo i potražanju za sirovinama iz zemalja u razvoju, zbog čega su oborene i cijene nafte, bakra i drugih sirovina.
"Ono što se događa u Kini utječe na čitavo svjetsko gospodarstvo", kazao je Obstfeld.