Ako želite znati zašto se do sada niste obogatili, odgovore potražite u nastavku teksta.
1. Trošite novac kao da ste već bogati
Dobar je osjećaj kada čovjek može kupiti luksuzni automobil, markiranu odjeću ili si priuštiti daleka putovanja, ali to nije za sve. Čak i ako novac ne trošite na skupe stvari, ali ako stalno kupujete nešto što vam uopće ne treba, imate lošu naviku. Većina nas živi iznad svojih mogućnosti i vrlo često posežemo za kreditnom karticom pa i ona kada to ne bi zaista trebali. Sve dok budemo trošili više nego što imamo, nećemo moći svoj kućni budžet dovesti u red i početi graditi bogatstvo. Zapamtite, kronični minusi i visoke kamate koje na njih plaćamo, najveći su neprijatelji kada je u pitanju financijski uspjeh. Počnite trošiti kao da se zaista siromašni - pa će vjerojatnost da se obogatite biti značajno veća.
2. Nemate nikakav plan
Bez da jasno definirate kratkoročne, srednjoročne i dugoročne ciljeve, za vas će misija postati bogat čovjek ostati samo fantazija. Bez plana se teško može uspjeti u bilo kojem području, a posebno to vrijedi za financije. I sama pomisao da biste trebali sve staviti na papir može vam se činiti zastrašujuća, ali na kraju uvijek ne mora biti tako. I u slučaju da angažirate financijskog stručnjaka, pravilo je uvijek isto - svoje ciljeve i prioritete trebate staviti na papir - i onda se držati te liste.
3. Nemate fond za nepredvidive situacije
Vjerojatno ste bezbroj puta čuli da trebate imati fond hitne situacije odnosno određenu ušteđevinu za kojom ćete posegnuti kad vam iskrsnu nenadni izdaci. Popravak automobila, zdravstveni problemi, gubitak posla, dugotrajno bolovanje - sve su to situacije koje su nepredvidive, a koje poprilično opustoše kućni budžet. Kada se takve stvari dogode situacija je teška sama po sebi, a ako nemate nešto ušteđenog novca, stvari će se još više zakomplicirati.
4. Kasnite su svemu pa i sa štednjom
Što kasnije počnete štedjeti, manje su vam šanse da ćete jednoga dana biti bogati. Ali, početi morate - i to odmah! Baš kao što je slučaj primjerice s vježbanjem, najteže je početi. Čak i u situaciji kad ste u dugovima, imate puno izdataka a ne tako velika primanja, trebali bi ste bar nešto staviti sa strane. Bitno je usaditi naviku štednje.
5. Žalite se, a ništa ne činite da promijenite stvari
"Život je skup", "Nikada se neću izvući iz dugova", "Ne mogu zaraditi dovoljno novca", "Investiranje je jako rizično", samo su neki od izgovora. Lakše je ostati lijen, zakopan u starim, lošim navikama nego napraviti zaokret i drugačije postaviti svari. Danas je teško zaraditi novac i još teže nešto uštedjeti, ali sve dok se budete žalili, imali izgovore da se ništa ne može promijeniti, teško da ćete ikada biti bogati. Preuzmite odgovornost za svoje loše navike, usredotočite se na to kako ih se možete riješiti.
6. Živite kao da ne postoji sutra
Nije lako razmišljati o dalekoj budućnosti kada čovjek jedva pokriva svakodnevne životne troškove. Hraniti obitelj, plaćati račune, školovati djecu i "krpati" se iz mjeseca u mjesec - mnogima je zaista teško. Problem je što vrlo često ponašamo impulzivno te lako posežemo za kreditnim karticama da zatvorimo tekuće obveze, ali i da kupujemo nepotrebno. Što prije napustite moto "kupi sada, brinut ćeš kasnije" i usvoji novi:"štedi sada, kako bi postao bogat".
Od nečega se mora početi
7. Igrate na jednu kartu
Može vam se posrećiti da se obogatite ulažući sav novac u jednu investiciju, baš kao što možete imati toliko sreće da dobijete na lotu. Ali, to nije strategija za bogaćenje ili barem nije ona poželjna. Poznata poslovica kaže da se " jaja ne čuvaju u jednoj košari", jer ako padne razbit će se sva jaja. Tako je i s novcem - previše je rizično sav višak usmjeriti primjerice u štednju u banci, dionice, osiguranje ili nešto treće. Vaš investicijski portfelj treba bit dobra mješavina ulaganja koja nose različite rizike i prinose. Ne zaboravite da vam jedan dio uvijek treba biti dostupan.
8. Niste se obvezali na štednju
Mi ljudi nismo po prirodni štedljivi već više imulzivni i pohlepni. Štednja zahtijeva poprilično discipline. Zbog toga je najpametnije da budete na neki način na nju prisiljeni odnosno da ide automatizmom. Ugovaranje osiguranja ili stambene štedionice nas tjera da svaki mjesec platimo određeni iznos. Moguće je takve naloge ugovoriti i s bankom. U svakom slučaju bez takvog način štednje puno veće su šanse da ćemo novac potrošiti bez išta ostavimo za budućnost.
9. Nemate osjećaj za hitnost
Ako ste mišljenja da to što stalno vučete neki dug i ništa ne uspijevate uštedjeti i nije neki problem, ili se uzdate u rješenje financijskih problema kroz novi posao s velikom plaćom, pronalazak bogatog bračnog partnera ili zgoditkom na lutriji, malo je vjerojatno da ćete u životu biti bogati. Polagati nade u takva rješenja nije nimalo dobro. Počnite štedjeti sada i uzdajte se u sebe.
10. Lako padate pod utjecaj drugih
Vi ste jedan od onih koji stalno troše više nego što bi trebali, "zaraženi" ste šopingiranjem? Svi mi nosimo rizike da živimo tako da nikada ništa nećemo u životu uspjeti stvoriti. Nije lako odoljeti svemu što nudi potrošačko društvo, ali ako želite u životu nešto imati morate se potruditi naučiti razlučiti bitno od nebitnoga - od onoga što vam treba i onoga što vam ne treba.
Time/Danas.hr