Nakon drame oko izlaska Grčke iz eurozone, vijest o rastu grčkog BDP-a za 0,8 posto u drugom kvartalu 2015. iznenadila je financijska tržišta. Iznenađeni su i ekonomski stručnjaci koji su predviđali pad od 0.5 posto i povratak Grčke u recesiju.
Rastom BDP-a od 0,8 posto u drugom kvartalu posrnula mediteranska zemlja ispred je Amerike i Velike Britanije, koja je u istom razdoblju zabilježila rast od 0,7 posto.
Međutim, analiza podataka pokazala je da je nominalni grčki BDP pao za 0,7 posto tijekom drugog kvartala, što znači da je realni rast BDP-a potaknut padom cijena.
Vlada kritizira zastupnike koji žele "minirati" novi sporazum
Grčka vlada kritizirala je zastupnike u svojim redovima koji se u četvrtak tijekom glasovanja u parlamentu namjeravaju usprotiviti novome sporazumu o pomoći Grčkoj, uz opasku da vlada bez većine "ne može stići daleko" te da bi je to moglo prisiliti na održavanja prijevremenih izbora.
Uz potporu oporbe parlament se sprema odobriti paket pomoći vrijedan 85 milijarda eura. Sporazum bi trebao proći bez problema s obzirom na to da su oporbene stranke obećale da će poduprijeti premijera Aleksisa Ciprasa kako Grčka opet ne bi zapala u financijski kaos.
Test Sirize
No glasovanje u parlamentu bit će svojevrstan test moći onih zastupnika Ciprasove stranke Sirize koji se protive mjerama štednje. Njihov pritisak mogao bi ga primorati da razmisli o održavanju prijevremenih izbora već u rujnu.
Glasnogovornica grčke vlade Olga Gerovasili rekla je da će se nakon parlamentarnog glasovanja vlada fokusirati na sastanak ministara financija eurozone u petak, tijekom kojega bi se paket pomoći trebao odobriti.
Rekla je da su u stranci svjesni toga da neslaganje nekih parlamentarnih zastupnika članova Sirize postoji te da će vlada u predstojećih nekoliko mjeseci imati poteškoća ukoliko Siriza ostane razjedinjena.
"Poznato nam je da neki zastupnici Sirize neće glasovati za sporazum", rekla je za Meta TV. "A vlada koja nema vladajuću većinu ne može stići daleko", istaknula je.
Hina/Telegraph