Kako bi se zaustavila daljnja degradacija Ine opetovano zahtijevamo da se do okoncanja pregovora Vlade i MOL-a hitno zaustave svi procesi reorganizacija, promjena u organizaciji i nacinu rada koji bi mogli rezultirati daljnjim urusavanjem poslovanja Ine i novim iskazivanjem viskova radnika, istaknula je u danasnjem priopcenju predsjednica Sindikata INAS Maja Rilovic.
U trenutku kada je analiza renomirane konzultantske kuce dokazala da je Ina zbog MOL-ovog upravljanja pretrpjela stetu od 6,2 milijarde dolara, u Ini su najavljena nova otpustanja, cime bi se broj od 3500 radnika, koji su napustili Ina Grupu samo u zadnje tri godine, povecao za dodatnih 250 djelatnika.
"Zbog daljnjeg pada poslovanja u tijeku je donosenje novih odluka o organizacijskim promjenama koje ce rezultirati novim otpustanjem 250 radnika u dvije temeljne djelatnosti - rafinerijska prerada i istrazivanje i proizvodnja nafte i plina, te dijelom u poslovnim funkcijama Ine. Provedu li se ti procesi, mozemo ocekivati dokidanje mnogih drugih poslovnih procesa, zatvaranje rafinerijskih pogona, naftnih i plinskih polja te smanjenja broja zaposlenih na trecinu", upozoravaju iz INAS-a.
Istodobno se nastavlja pilot projekt kojim se 20 benzinskih postaja iz maloprodaje Ine daje na upravljanje takozvanim "poduzetnicima", ciji je iskljuciv cilj minimiziranje troskova radne snage, radi maksimiziranja profita i jeftino smanjenje (bez otpremnina) broja zaposlenih u temeljnoj djelatnosti maloprodaje, stoji u priopcenju.
Sindikalci smatraju da je, nastavi li se s dosadasnjim modelom upravljanja, za ocekivati da ce Uprava isto to sukcesivno uvoditi na drugim benzinskim postajama diljem Hrvatske.
Tvrde kako se nalaze u zacaranom krugu jer se zbog neadekvatnog upravljanja Inom i loseg poslovanja svakih nekoliko mjeseci kompanija suocava s novim otpustanjima. Neprihvatljivo je da teret nesposobnosti Uprave kontinuirano snose radnici Ine, istice INAS.