Iz poljoprivredne tvrtke Đakovština, u kojoj država ima 32 posto udjela, početkom godine nestalo je 26.000 tona pšenice, s time da je najveći dio (čak 18.000 tona) seljačke pšenice, a dio je pripadao državi, točnije Državnim robnim rezervama.
Zbog mutnih radnji odgovorni iz Đakovštine završili su u pritvoru, a kada će se riješiti cijeli slučaj, možemo samo nagađati. Ono što je za ovaj slučaj zanimljivo, a što nije do sada bilo poznato, da su državni inspektori tijekom prosinca prošle godine napravili reviziju rezervi u silosima ove tvrtke u Đakovu, a inspekcija je pokazala da je sve uredu i da je pšenica na svome mjestu, piše Jutarnji list.
Da su silosi prazni otkrilo se početkom siječnja, kada su seljaci krenuli po svoju pšenicu. Osim državne, nestala je i pšenica seljaka koji su je dali na čuvanje zbog niske cijene tijekom ljeta, a upravo na poziv ministra poljoprivrede Petra Čobankovića, koji im je obećao sufinanciranja skladištenja.
Ukupna šteta u krađi pšenice iznosi najmanje 50 milijuna kuna, a seljacima je obećano da će im država nadoknaditi štetu kroz državnu pšenicu, a dijelom novcem.
Za sad nema objašnjenja kako je u razdoblju božićnih i novogodišnjih praznika iz silosa Đakovštine nestalo više tisuća kamiona pšenice, kao ni to kako je moguće da se to obavi neprimjetno.
Navodno je istraga pokazala da su članovi Uprave Đakovštine organizirali preradu žitarica iz robnih rezervi u pogonima poduzeća te njihovu prodaju na tržištu. Na taj su način na ilegalan način proizvodili najkvalitetnije brašno tipa 500 i prodavali ga po dvostruko jeftinijoj cijeni, odnosno po cijeni od 1,10 kuna po kilogramu.
Prethodni članci:
arti-201002110460006 arti-201002080715006 arti-201002050191006