Evo što je sve potrebno za rad u Njemačkoj

Zanima vas sezonski rad u Njemačkoj? Koje uvjete morate ispunjavati? Kome se obratiti? Saznajte baš sve potrebne informacije o mogućnostima sezonskog zapošljavanja u Njemačkoj.

18.7.2012.
19:30
VOYO logo

U proteklih nekoliko mjeseci vlada veliki interes za radom u Njemačkoj. Gotovo svaki dan gužva je pred veleposlanstvom Njemačke, gdje se čeka u redu kako bi se predao zahtjev za radnu dozvolu u Njemačkoj. Poslovi koji se nude sezonskim radnicima u Njemačkoj su: poljoprivreda, sadnja, ratarstvo, vrtlarstvo, vinogradarstvo, šumsko gospodarstvo, prerada voća i povrća, piljenje, struganje i impregnacija drveta, hotelijerstvo i ugostiteljstvo i područje zabave.

Trajanje zaposlenja

U kalendarskoj godini radnici mogu sezonski raditi najdulje šest mjeseci. Izuzetak su sezonski radnici koji se zapošljavaju u zabavnoj djelatnosti i mogu raditi do devet mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Već godinama njemački poslodavci zapošljavaju iste sezonske radnike. Poslodavci su njima zadovoljni i radne ugovore sklapaju s istom osobom. Međutim, u određenim razdobljima u godini postoji potražnja za novim radnicima.

Portal Profitiraj.hr provjerio je koji su to dokumenti potrebni kada je u pitanju zapošljavanje sezonske radne snage. Zainteresirani kandidati popunjavaju obrazac prijave koji je potrebno dostaviti Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, Područnoj službi/ispostavi prema mjestu prebivališta, savjetniku zaduženom za zapošljavanje u inozemstvu (informacija o savjetniku može se dobiti na info-pultu područne službe/ispostave). Za sezonsko zapošljavanje ne raspisuje se natječaj, već je postupak sljedeći: ako Hrvatskom zavodu za zapošljavanje pristigne ponuda za zapošljavanje od Savezne agencije za rad Njemačke, uz pristanak kandidata koji zadovoljava uvjete postavljene u ponudi, obrazac prijave dostavlja se Njemačkom Središnjem uredu za zapošljavanje u inozemstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poslodavac odlučuje koga će odabrati

U daljnjem postupku selekcije kandidata poslodavac odlučuje kome će od kandidata ponuditi ugovor, o čemu kandidati budu obaviješteni od strane Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. U finalnoj fazi ugovori iz Njemačkog Središnjeg ureda za zapošljavanje u inozemstvu pristižu u Hrvatski zavod za zapošljavanje, te se u Područnim službama uručuju osobno nositelju ugovora, uz obvezno predočenje putne isprave s navedenim prebivalištem na području Republike Hrvatske. Veleposlanstvo temeljem tog ugovora izdaje ulaznu radnu vizu za SR Njemačku.

Koliko se može zaraditi?

Cijena satnice ovisi o području Njemačke u kojem osoba radi, kao i o vrsti posla koji obavlja. Bruto iznos plaće propisan je po satu i prigodom sklapanja ugovora provjerava ga njemački Ured za rad. Hrvatski sezonski radnici koji rade na području Njemačke u razdoblju do šest mjeseci osigurani su u sustavu njemačkoga socijalnog osiguranja (bolesničko, invalidsko, te osiguranje od nesretnog slučaja na radu). Poslodavac je u slučaju bolesti dužan radnika osigurati kod privatnih bolesničkih osiguranja. U suprotnom, poslodavac snosi puni financijski rizik u slučaju bolesti ili nesreće na poslu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smještaj trebaju osigurati poslodavci

Poslodavac je dužan radnicima osigurati pristojan smještaj, kao i mogućnost korištenja sanitarne prostorije i mjesta kuhanja. Smještaj u šatorima i vozilima za stanovanje nije dopušten, osim u izuzetnim situacijama. Smještaj u prikolicama/vozilima za stanovanje, dopušten je samo na području sajmišne prodaje zbog neprestanog putovanja od jednoga do drugog mjesta. Nakon dolaska na rad poslodavac je dužan poduzeti sljedeće korake: Prijaviti boravak radnika nadležnom uredu u mjestu rada Ishoditi radnu dozvolu u njemačkom područnom uredu za rad, Odgovornom uredu za financije predočiti potvrdu o ograničenoj obvezi plaćanja poreza sezonskih radnika, Kod odgovarajućeg bolesničkog osiguranja ishoditi broj osiguranja i iskaznicu socijalnog osiguranja radnika.

Poželjno znanje jezika

Kao sezonski radnik u Njemačkoj se može zaposliti hrvatski državljanin s prebivalištem u Republici Hrvatskoj. Radnik ne smije biti mlađi od 18 godina, a poželjno je i da ne bude stariji od 45 godina.Mora biti zdrav i sposoban za rad. Vrlo često poslodavac zahtijeva i iskustvo u djelatnosti. Naravno, uz sve navedeno, poželjno je znanje njemačkog jezika u svim djelatnostima. U slučaju da poslodavac zahtijeva znanje njemačkog jezika, o tome će se radnika unaprijed obavijestiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo