Kako najlakše uštedjeti na špeceraju i ostalim sitnicama

Kriza je promijenila potrošačke navike. Toliko je stisnula da se svaka kuna dvaput okrene i da se sve više poseže za jeftinim proizvodima, čak i kad su u pitanju osnovne životne namirnice.

5.11.2012.
13:55
VOYO logo

1. Nabavite karticu kupca Vrlo vjerojatno u nekim trgovinama češće kupujete, pa bi bilo pametno da zatražite i karticu kupca, koja će vam omogućiti niz pogodnosti. Vjernim kupcima trgovački lanci najčešće nude skupljanje bodova, za koje im u zamjenu daju popuste u određenom iznosu na cijeli račun ili po povoljnijim cijenama nude određene artikle.

2. 'Gomilajte' povoljno kupljene proizvode Mnogi koriste sniženja ili kupnju robu preko kupona i bonova i kad im ne treba. Taj je potez, naravno, pametan, ali samo ukoliko se radi o "nepokvarljivoj robi", odnosno namirnicama poput žitarica, koje imaju duži rok trajanja, ili higijenskim potrepštinama, poput toaletnog papira i paste za zube.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Štedite i na kupnjama u drogerijama Velike uštede mogu se ostvariti i u drogerijama i ljekarnama. Neke od njih kupce nagrađuju skupljanjem bodova po principu velikih trgovačkih kuća, a ponekad kuponi mogu donijeti i neki proizvod gratis.

4. Kupujte u veletrgovinama Za kupovinu u veletrgovinama kartice kupca najčešće su dostupne samo tvrtkama ili obrtima, no raspitajte se, nekad učlanjivanjem cijele obitelji u klub karticu mogu dobiti i privatne osobe. Kod veletrgovaca koji nemaju takve kartice, ali inzistiraju na kupnji većih količina robe, možete uštedjeti tako da se udružite sa susjedima i prijateljima, kupite na jedan račun, a potom podijelite naručenu robu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5. Kuhajte, ne koristite samo gotova jela Obitelji čiji je kućni budžet skroman ne bi trebale kupovati konzerviranu i smrznutu hranu. Osim redovitog kuhanja obroka, kako biste još više uštedjeli, možete sami spravljati sir, neku dječju hranu, džemove ili sokove. Još veće uštede možete postići ako ne kupujete jogurt nego ga radite sami. Možete uštedjeti ako umjesto graha u konzervi kupujete suhi grah koji se prodaje na kilograme. I pileće meso kupite na kilograme, pa ga raspodijelite u manje pakete i zamrznite. Puno je povoljnije od tvornički pakirane piletine.

6. Planirajte obroke Prije nego odete u nabavku, napravite tjedni plan obroka koje namjeravati pripremati. Na taj ćete način izbjeći kupovinu nepotrebnih stvari. Također, vodite računa o tome da koristite sezonsko voće i povrće, ali i da koristite i ono što ste pronašli po povoljnijoj cijeni.

7. Uvedite tjedan smočnice Prisilite se i izaberite jedan tjedan u par mjeseci, ako je moguće i češće, koji ćete preživjeti bez odlaska u trgovinu. Koristite ono što imate u ostavi ili zamrzivaču i na taj ćete se način riješiti zaliha. Vjerojatno ćete otkriti da imate više hrane nego što ste mislili. Novac koji ste taj tjedan uštedjeli iskoristite za plaćanje dugova ili štednju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo