Iako ističu cijene s 99 lipa trgovci vam onu jednu lipu nikada neće vratiti. Pravdat će se izgovorom da spomenute kovanice ne postoje. No, postoje. Ipak, u Hrvatskoj narodnoj banci navode kako je praksa pokazala da te kovanice baš nisu u optjecaju, ali da im je trošak izrade 7,7 puta veći od vrijednosti, piše Slobodna Dalmacija.
"Na temelju potražnje za kovanim novcem od jedne i dvije lipe, HNB je procijenio da količine koje su u optjecaju zadovoljavaju potrebe te je 2009. obustavljena daljnja izrada tih apoena. S navedenim su upoznate banke, kao i Financijska agencija, kojima je preporučeno da se maksimalno koriste postojeće količine tog kovanog novca u optjecaju, kroz zaprimanje, obradu i redistribuciju pologa. Banke na zalihi imaju prosječno oko 60 milijuna komada kovanog novca, od čega po 500 tisuća komada u apoenima od jedne i dvije lipe", poručuju iz HNB-a te dodaju kako ovih sitnih kovanica trenutačno ima dovoljno i za potrebe trgovačke mreže. Stoga savjetuju potrošače da neizvraćanje lipa u prodavaonicama prijave Državnom inspektoratu.
‘Nevraćanjem 1 lipe trgovci su zaradili 120 milijardi kuna’
Konzum odgovorio, drugi....
Od svih trgovačkih lanaca kojima je Slobodna Dalmacija uputila upit tražeći njihov stav o mogućnosti zaokruživanja cijena budući da se na neizvraćanje lipa žale potrošači, odgovorili su samo iz Konzuma.
"Konzum prilagođava svoje poslovanje sukladno svakoj izmjeni zakonske regulative. Pogrešna je pretpostavka da u izdvojenim slučajevima, kada nije moguće točno uzvratiti potrošaču iznos u lipama, kupac biva oštećen. Ako blagajna nema odgovarajuću apoensku strukturu kovanica u blagajni, praksa u Konzumu je zaokruživanje na najbliži veći iznos povrata", stoji u odgovoru koji potpisuje Ivana Glavurdić iz Konzumove Službe marketinga.