'SAV SAM SE TRESAO, PA ČAK I PLAKAO...': /

Evo što učiniti kada vam šef u Njemačkoj krši radna prava!

Image
Foto: Thinkstockphoto

Kao i svugdje tako i u Njemačkoj ima poslodavaca koji ne poštuju zakone i iskorištavaju radnike, posebice kad su u pitanju stranci. No, i takvima se može stati na kraj, piše Dnevnik.hr.

2.2.2017.
10:06
Thinkstockphoto
VOYO logo

''Mnogo puta sam se počeo tresti, pa čak i plakati u sobi da me nitko ne vidi, jer sam se bojao hoću li uopće imati vremena išta jesti kad dođem kući, hoću li se moći čuti sa svojom obitelji ili ću pasti u nesvijest pri odlasku s posla''. Riječi su to kojima je jedan hrvatski radnik opisao kako se osjećao jer mu je poslodavac u Stuttgartu zadavao toliko radnih zadataka da ih nije sve stigao obavljati u radnom remenu pa je radio prekovremeno, što mu nikada nije bilo plaćeno. Njegova kolegica koja je radila za istu tvrtku, požalio se, shvatila je da uopće nije ni prijavljena te da zapravo ''radi na crno'.

To su samo neka iskustva kakvih ima kad je riječ o odlasku na rad u "obećanu zemlju". Potvrđuju to i u hrvatskom veleposlanstvu u Berlinu gdje hrvatske radnike savetuju da postupe u okviru tamošnjeg zakonodavstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijaviti prekršitelje

''U takvim slučajevima diplomatsko-konzularna mreža savjetuje postupanje u okviru njemačkog zakonodavstva, tj. pokretanje postupka na nadležnom radnom sudu (Arbeitsgericht) prema mjestu stanovanja i rada, što je u konkretnom slučaju Sud za radno-pravne sporove u Stuttgartu. U navedenim slučajevima diplomatsko-konzularne mreže Republike Hrvatske upućuje, ako to stranke zatraže, na odvjetnike koji poznaju hrvatski jezik'', poručuju iz veleposlanstva.

U Hrvatskom zavodu za zapošljavanje ističu kako radnike koji žele u Njemačku upućuju da zaposlenje traže preko EURES-a, odnosno preko sigurnih službenih stranica. Pritom, ističu, treba istražiti kakva radna prava imaju oni koji u Njemačkoj već rade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Natječaje je potrebno tražiti na službenim stranicama javnih službi za zapošljavanje te relevantnim portalima za traženje posla. I do jednih i do drugih može se doći putem portala EURES, službenog portala za traženje posla u Europskoj uniji i Europskom gospodarskom prostoru, te Švicarskoj, kojim upravlja Europska komisija u suradnji s javnim službama država članica'', poručuju iz HZZ-a navodeći kako se rad na crno ili povreda prava iz radnog odnosa mogu prijaviti i njemačkoj službi koja je zadužena za suzbijanje rada na crno i za kontrolu isplate plaće (COL), koja se nalazi pri carini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo