S tržišta povučeno čak 13 tona pokvarenih slatkiša!

Više od 13 tisuća kilograma slatkiša povučeno je s hrvatskog tržišta! No, to nije najveći problem kad je o slatkišima riječ.

30.4.2012.
9:43
VOYO logo

Inspekcija Ministarstva zdravlja povukla je s tržišta više od 13 tisuća kilograma slatkiša! Tvrdi da su bili zdravstveno neispravni i pljesnivi, dok je na dio čokolada, keksa i bombona prešla boja s ambalaže.

Trgovački lanci prodaju čokolade koje su strani odbacili

Prema riječima Stjepana Bilića, stručnjaka iz konditorske industrije, u Hrvatsku često dolaze slatkiši koji su pred istekom roka upotrebljivosti. Trgovački lanci tako prodaju slatkiše koje su inozemni lanci odbacili. Riječ je primjerice o čokoladama koje do isteka roka imaju dva mjeseca, a kod nas se prodaju na akcijama. Bilić pritom upozorava da dio slatkiša ne zadovoljava standarde. Police su pune jeftinih slatkiša iz Turske, Srbije, Makedonije i Bugarske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U Hrvatskoj se čokolada s lješnjacima može tako zvati samo ako sadrži lješnjake. Ali kod nas uvoze čokolade koje lješnjak sadrže samo u tragovima. Zatim, imate čokolade s pet posto kakaovca! Pa kakve su to čokolade? Tu nisu zadovoljeni standardi kvalitete, a ti su proizvodi izuzetno jeftini i ruše cijenu na tržištu", pojasnio je Bilić za Jutarnji list.

Pljesnivi mliječni proizvodi, otrov u pahuljicama, sporne bosanske kruške

No, nije samo čokolada upitna. Ministarstvo upozorava i na drugu hranu. Tako je u samo 15 posljednjih mjeseci s tržišta povučeno 35 tona potencijalno opasne hrane. Riječ je, između ostalog, o 6.770 kilograma mliječnih proizvoda koji su bili pljesnivi, 290 kilograma zobenih pahuljica zbog prisutnosti vrlo otrovnih mikotoksina te 30 kilograma konzervi gulaša i ostalih sličnih gotovih jela zbog bakterija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo u prva četiri mjeseca 2012. inspekcija Ministarstva poljoprivrede povukla je 13.240 kilograma krušaka i 729 kilograma salate iz BiH jer nisu udovoljavale posebnim tržišnim standardima. Nedavno je pak Ministarstvo poljoprivrede objavilo listu hrane koja podliježe pojačanoj kontroli pri uvozu zbog štetnih tvari koje sadrži.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo