Ruski kredit za železnicu od 800 miliona dolara koji je pre neki dan odobren Srbiji nije “bratski”, kako visoki zvaničnici definišu odnose dve zemlje, piše Blic.
Ovaj list navodi da bi nas manje koštalo da smo se zadužili kod evropskih razvojnih banaka, a i skuplji je od kredita koje Srbija već otplaćuje. Nadležni, međutim, tvrde da je u tom paketu Srbija dobila i opremu za železnice.
- Izvojevao sam bolje uslove nego što je prvobitno bilo predviđeno jer smo se izborili za fiksnu kamatu i duži rok otplate - rekao je Mlađan Dinkić poslanicima u obrazloženju uslova pod kojima se Srbija zadužila. On je pojasnio da će kredit od 617.000.000 dinara čija je kamatna stopa 4,1 odsto na godišnjem nivou biti otplaćen do 2031. godine uz grejs period od četiri godine.
Drugi krediti povoljniji
Primera radi, kineski kredit za izgradnju mosta Zemun-Borča u iznosu od 51.866.505 dinara, Srbiju manje košta jer se zadužila pod fiksnom kamatom od tri odsto, a rok otplate je 2029. godina.
Takođe i kredit za autoput od Beograda do Novog Sada sa mostom kod Beške, kojim je EBRD finansirao „Puteve Srbije“ trenutno niža od dva odsto. Iznos kredita je 54.000.000, a rok otplate 2020. godina.
Skupo bratstvo
Ekonomista Vladimir Gligorov tvrdi da je ovaj kredit skup u odnosu na pozajmice koje daju Svetska banka i druge evropske razvojne banke za infrastrukturne projekte, ali da bi dodatno mogao da ga poskupi i rast dolara prema evru.
I Milojko Arsić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu smatra da ovo nije najpovoljniji kredit koji smo dobili zbog kamatne stope.
- Mnogo je, međutim, problematičnije da li će investicije u železnicu opravdati namenu kredita, da li će se na kraju isplatiti - pita se Arsić.
Iako se do juče najavljivalo da bi Rusija svakog trenutka mogla da aminuje i kredit od milijardu dolara namenjen Srbiji za podršku budžeta, od toga, kako stvari stoje, neće biti ništa u skorije vreme, ali ćemo imati popriličnu skupu i nadamo se modern železnicu.