Rohatinski MMF-u: Nećemo vas poslušati za intervencije

Nakon što je misija MMF-a, koja je nedavno boravila u Hrvatskoj, objavila preporuku o potrebnim potezima za oporavak gospodarstva, javila se i Hrvatska narodna banka.

20.5.2011.
23:59
VOYO logo

Naime, misija MMF-a objavila je u petak svoju završnu izjavu u kojoj uz ostalo ističe da monetarna politika treba težiti postupnom jačanju međunarodnih pričuva kako bi se suzbili rizici koji proizlaze iz vanjskih ranjivosti, i to malim dnevnim kupnjama deviza.

Napominjući kako su u toj izjavi predočena samo stajališta jedne strane, što bi moglo izazvati nedoumice u pogledu novčane politike u nastupajućem razdoblju, HNB se u priopćenju objavljenim na svojim internet stranicama javno očitovao o tim pitanjima, prenosi Business.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"HNB je i do sada djelovao s takvim ciljem i nastavit će koristiti sve devizne, kunske i prudencijalne instrumente koji su mu na raspolaganju, uključujući po potrebi i intervencije na deviznom tržištu, neovisno o smjeru tečajnih pritisaka te upravljanje kunskom likvidnošću. Time će kao i do sada osigurati održivo povećanje deviznih pričuva zemlje i tečajnu stabilnost. Intervencije na deviznom tržištu HNB će i u narednim razdobljima provoditi neizmijenjenom tehnikom. Promjenu same tehnike deviznih intervencija, na način kakav je sugeriran kao moguć, HNB ocjenjuje ne samo nepotrebnom, nego i rizičnom i kontraproduktivnom, jer može izazvati učinke upravo suprotne onima koji su zajednički utvrđeni kao potrebni", ističu iz središnje banke.

Također, prigovara HNB misiji MMF-a, tvrdnja kako su međunarodne pričuve relativno niske zahtijeva sveobuhvatniju procjenu koja je izostala, kao i uključivanje u analizu čimbenika specifičnih za zemlje poput Hrvatske s visokim udjelom stranih banaka na domaćem tržištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećaju na tri uobičajena načina ocjenjivanja adekvatnosti pričuva - visina međunarodnih pričuva u odnosu na vrijednosti uvoza u nekom razdoblju; u odnosu na protuvrijednost ukupne novčane mase; te u odnosu na kratkoročni inozemni dug.

"Naše međunarodne pričuve pokrivaju približno čak sedmomjesečnu vrijednost uvoza, iznose više od protuvrijednosti ukupnog depozitnog novca i gotovine u optjecaju i nešto su niže od inozemnog duga koji dospijeva u roku od slijedećih 12 mjeseci", naglašavaju iz središnje banke.

Iz HNB-a zamjećuju i da metodologija na koju se Misija prvenstveno oslanja, i u okviru MMF-a, među analitičarima i u rukovodstvu, nailazi na vrlo različite ocjene, uključujući i da se ne može primjenjivati načelo jednakog pristupa za sve zemlje, pa bi isključivo na temelju nje bilo sasvim preuranjeno i neprimjereno izvoditi tako izričite prosudbe o adekvatnosti međunarodnih pričuva RH.

To je, poručuju, tim neprimjerenije uzme li se u obzir da Hrvatska spada među mali broj zemalja čije međunarodne pričuve više nego pokrivaju novčanu masu, prenosi Business.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201105050365006 arti-201105060290006 arti-201105180368006 arti-201105060302006 arti-201105090089006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo