U pismu Aleksić predlaže da se zakonom obuhvati i dužnike koji su već otplatili svoje kredite tako da se za banke uvede obveza da obračunaju i isplate preplaćene kamate svim dužnicima koji su obuhvaćeni pravomoćnom presudom Vrhovnoga suda, a na koje se ne odnose mjere za konverziju kredita. Nadalje, Aleksić predlaže da se dužnicima kojima su otkazani krediti, odnosno raskinuti ugovori o kreditu, odlukom banke, ali još uvijek nije učinjena ovrha, omogući da im se prije ovrhe dio duga otpiše na jednak način kako se to planira za dužnike u aktivnim CHF kreditima, piše Glas Slavonije. Također, Aleksić drži da je potrebno zakonom propisati postupak za dužnike koji su već tužili banke, ali će pristati nakon donošenja zakona na konverziju.
Konverzija neće biti na trošak države
"Poželjno je da se banke odreknu svojih sudskih troškova u sklopu aneksa ugovora o kreditu kojim će se ugovoriti konverzija. Može li se u to uglaviti i povrat sudskih pristojbi, ne znam, ali ne bi bilo loše da se i to uglavi u zakon. Podignuto je već nekoliko tisuća tužbi, što na ništetnost ugovora, što na vraćanje preplaćenih kamata - potrebno je dužnicima omogućiti miran i besplatan izlazak iz procesa, jer oni nisu mogli znati da će država donijeti potrebne mjere za konverziju kredita u skladu s uvjetima za eurske kredite", kaže Aleksić.
On zaključuje da konverzija neće biti na trošak države. Navodi kako su banke naplatile ukupno pet milijardi kuna nezakonitim povećanjem kamata od svojih dužnika, a na taj je iznos država naplatila milijardu kuna poreza, piše Glas Slavonije.