Hrvatski poduzetnici u tako 2014. uplatili 5,38 milijardi kuna, a još 3,03 milijarde kuna uplatili su građani. Podaci Ministarstva financija pokazuju da su od 2013. neporezna davanja smanjena u ukupnom neto iznosu od 449,7 milijuna kuna na godišnjoj razini, što je učinak smanjenja ili ukidanja 58 neporeznih davanja.
Od članarina do naknade za frekvenciju
Među najvećim neporeznim davanjima su naknada za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, od koje je lani prikupljeno 998 milijuna kuna, zatim naknada za pravo uporabe radio frekvencijskog spektra, 728 milijuna kuna, naknada za uređenje vode, 510 milijuna kuna, naknada za ambalažu i ambalažni otpad, 454 milijuna kuna, godišnja naknada za uporabu javnih cesta koja se plaća pri registraciji, 355 milijuna kuna, članarina turističkim zajednicama, 215 milijuna kuna.
A bilo ih je još i više
Kako je rečeno u Ministarstvu, registar predstavlja početnu osnovu za daljnju racionalizaciju neporeznih davanja. Njihov broj nije konačan, već će se kontinuirano dopunjavati. Hrvatska Vlada je u razdoblju od 2013. do polovine ove godine smanjila neporezna davanja u ukupnom neto iznosu od 449,7 milijuna kuna, smanjivši ili ukinuvši 58 neporeznih davanja. U travnju ove godine Vlada se obvezala na daljnje rasterećenje poduzetnika, odnosno dodatno smanjenje neporeznih davanja za još 608,9 milijuna kuna na godišnjoj razini do kraja 2016.
Do kraja rujna, doznaje se u Ministarstvu financija, Vlada će donijeti akte koji reguliraju smanjenje 9 neporeznih davanja s neto učinkom od 278,9 milijuna kuna na godišnjoj razini.