S obzirom da je riječki Ekonomski fakultet samo u proteklih desetak dana promovirao više od 700 diplomanata, statistički podaci riječke burze rada vjerojatno će vrlo brzo promijeniti strukturu, jer iako dio novopečenih magistara ekonomije ima osigurano radno mjesto, daleko je veći postotak onih koji nakon diplome neće sjesti na svoje prvo radno mjesto.
Sve što im preostaje, kaže novi magistar ekonomije Marin Bradačić , slanje je molbi i javljanje na natječaje za stručno osposobljavanje.
"Budimo realni. Bez veze nema posla. Primio sam diplomu i našao sam se u društvu 370 tisuća nezaposlenih Hrvata. Pokušavao sam već naći posao, ali za sada bez uspjeha. S druge strane izabrao sam studij ekonomije upravo iz razloga što je to najširi pojam i nudi puno mogućnosti", kaže Bradačić za Novi list. Njegova kolegica po diplomi, ali i po muci potrage za poslom Milena Šajnović kaže da je studij ekonomije upisala kao logičan slijed nastavka školovanja.
Povratak u rodni grad
"Završila sam srednju ekonomsku školu i logično mi je bilo da upišem studij iz tog područja. Za vrijeme studija sam radila, ali nikad u struci. Pokušala sam naći posao, ali još ništa. Inače, iz Bjelovara sam i vraćam se tamo, no po pitanju ponude posla ista je situacija svugdje", kaže Šajnović.
Ekonomistica stjuardesa
Magistricu ekonomije Sanju Janković put potrage za radnim mjestom odveo čak u Dubai, i to u područje koje s ekonomijom nema baš nikakve veze. "Već 10 mjeseci radim u Dubaiju kao stjuardesa i za sada nisam požalila što sam odlučila otići. Kad sam upisivala fakultet nisam tako nešto planirala, no trenutno sam zadovoljna odabirom. To ne znači da se kroz neko vrijeme neću vratiti ekonomiji. Puno mojih kolega i vršnjaka pokušava otići u inozemstvo i velik je broj onih kojima je to uspjelo", ističe Janković.
Preporuke Zavoda za zapošljavanje Sveučilište u Rijeci nisu previše iznenadile jer, kako pojašnjava prorektorica za nastavu i studentska pitanja prof. dr. Snježana Prijić Samaržija, riječ je o podacima koji se iz godine u godinu ponavljaju.
U posljednje dvije godine naši fakulteti ekonomske grupacije drastično su smanjili upisnu kvotu. Rezultat toga je i da je Riječko sveučilište prije dvije godine imalo 18 tisuća studenata, a sada ih je 16 tisuća. Međutim upisna se politika ne može promijeniti preko noći. Na tome se sustavno radi. Svjesni smo problema disbalansa upisa i potreba tržišta rada. Međutim, treba voditi računa o više segmenata. Konkretno, u slučaju ekonomije moramo voditi računa o tome da se prvostupnicima osigura dovoljno mjesta na diplomskim studijima kako bi mogli nastaviti školovanje.
Ekonomski fakultet i Fakultet za hotelski i turistički menadžment prije dvije godine dobili su pismo očekivanja resornog ministra u kojem se traži da se smanje upisne kvote ne samo zbog situacije na tržištu rada, nego i iz razloga što su imali puno više studenata u odnosu na fakultetske kapacitete. To pismo očekivanja još uvijek je na snazi, a Fakultet za hotelski i turistički menadžment uspješno je izbalansirao zahtjeve, dok Ekonomski fakultet još uvijek radi na tome, pojašnjava prorektorica. Negativna preporuka ekonomija pravo likovna pedagogija primij. umjetnost nautika i tehnolog. pom. prometa logistika i menadžment u pomorstvu hrvatski jezik i književnost filozofija
Traženi kadar
strojarstvo elektrotehnika građevinarstvo računarstvo brodogradnja rehabilitacija logopedija farmacija socijalna pedagogija
Naljutio vas je neki potez Vlade? Niste sigurni kako će se novi zakon odraziti na vašu budućnost? Muče li vas komunalna poduzeća neopravdano visokim računima ili lošom uslugom? Imate neki drugi problem o kojem želite mišljenje nekog od članova našeg Stručnog tima? Pišite nam na strucnitim@portal.net.hr