Rađa li se nova, ekonomska Jugoslavija?

Zajedničke sjednice vlada zemalja bivše Jugoslavije sve su češće, a najave govore da bi mogle postati okosnica razvoja zapadnog Balkana s obzirom da EU ne planira proširenje do 2020. godine.

17.7.2013.
6:55
VOYO logo

Sjednice vlada Srbije i Republike Srpske bile su do prije nekoliko mjeseci jedinstven regionalni forum. No, na inicijativu Beograda zajedničke sjednice bi mogle postati uobičajeni način bilateralne suradnje sa svim državama bivše Jugoslavije.

Prva u nizu koja je sa Srbijom održala sjednicu je Makedonija, čiji su ministri gostovali u Beogradu početkom lipnja, a već je dogovoreno da se sljedeća sjednica održi u Skoplju, piše Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Nitko ne aludira na bivše političke formacije'

Direktor Foruma za etničke odnose iz Beograda Dušan Janjić kaže da su interesi zemalja bivše Jugoslavije za većom suradnjom veliki, a među njima su EU i NATO. Ekonomski čimbenik je najinteresantniji, kaže Janjić: "Kad je u pitanju bivša Juga, Slovenija i Hrvatska pokušavaju uhvatiti korak, ali je tu naglasak na Albaniji, Kosovu, Makedoniji, Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini jer je to noseći element energetske sigurnosti. Ovdje je borba za zapadni Balkan."

Ivica Dačić, premijer Srbije, nakon nedavne sjednice vlada Srbije i Makedonije iznio je inicijativu da se regija ujedini oko zajedničkih interesa po modelu Skandinavije ili baltičkih zemalja. Tu ideju ne odbacuju ni analitičari jer smatraju da je to jedina šansa za zemlje bivše Jugoslavije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ekonomist iz ZagrebaDamir Novotni kaže da ovdje nitko ne aludira na bivše političke formacije, nego se ide na nove koncepcije razvoja poput baltičkih zemalja: "Krajnji cilj je da ta integracija oživi u ekonomiji, da se stvore radna mjesta i da se te zemlje nađu u EU. To je i cilj EU i zbog toga se takvi sastanci sada počinju održavati."

'Zemlje bivše Jugoslavije su upućene jedna na drugu'

Sve zemlje s prostora bivše Jugoslavije su konačno shvatile koliko su upućene jedna na drugu i koliko su male u odnosu na druge zemlje i njihove ekonomije, kaže politička analitičarka iz Banje Luke Tanja Topić navodeći da se upravo zbog toga radi o pragmatičnom potezu ovih zemalja.

Bilo koji pakt koji se izrodi iz ove suradnje neće biti prijetnja EU, kaže Topić: "Postojanje EU je i regionalna suradnja, a mislim da taj pakt neće biti nešto što bi moglo ugroziti neke osnovne temelje, tako da mislim da ima smisla da se ojača ekonomski prostor bivše Jugoslavije."

Dušan Janjić smatra da je na pomolu Europa koja bi bila sastavljena iz više federacija i da zemlje bivše Jugoslavije tu imaju šansu: "I da je sigurno da će se zemlje bivše Jugoslavije, minus Slovenija, plus Albanija, naći u toj balkanskoj federaciji 2020. Što će biti s Hrvatskom, to je stvar same Hrvatske, ali mislim da ekonomski interesi Hrvatsku ipak vraćaju u okrilje bivše Jugoslavije."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo