Objava službenih podataka očekuje se u petak.
"Svjedočimo tome da jak franak uzima danak švicarskom gospodarstvu, ali smo krajem siječnja mislili da će rezultati biti još više poražavajući", izjavio je Jan-Egbert Sturm, ravnatelj švicarskog ekonomskog instituta KOH.
Pad kratkog daha
Podsjetimo, Švicarska središnja banka sredinom siječnja ove godine objavila je da više neće braniti tečaj franka u odnosu na euro. Još od rujna 2011. branili su omjer euro-franak 1,2:1. Nakon potez aiz siječnja, franak je ojačano, a zadnjih nekoliko tjedana je neznatno oslabio.
Ekonomisti očekuju da će ovaj pad švicarskog BDP-a biti kratkotrajan te da će posljedice odluke SNV-a biti blaže nego se prvotno očekivalo.
Selidba proizvodnje
No, nisu svi tako optimistični. Prije desetak dana objavljena je studija švicarskog udruženja u sektoru industrije Swissmem (okuplja oko 1000 malih i srednjih poduzeća iz područja strojarstva, elektronike i teške industrije) prema kojoj je čak 22 posto anketiranih industrijalaca već donijelo odluku o preseljenju dijela proizvodnju u Europsku uniju, kako bi spriječilo daljnje gubitke u poslovanju koje uzrokuje jaka nacionalna valuta. Još 24 posto tvrtki koje su sudjelovale u anketi izjavilo je da razmišlja o preseljenju proizvodnje. Ako se ostvare najave, to bi značilo da bi u budućnosti gotovo polovina industrije mogla odseliti iz ove bogate države.
Statistike otkrivaju da pada broj zaposlenih u industriji te da je broj narudžbi u industrijskoj proizvodnji za 15 posto manji u prvoj polovici ove godine u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Reuters/Danas.hr