Prvi na svijetu razvijaju inteligentnu odjeću

16.11.2011.
15:17
VOYO logo

Te inteligentne odjevne predmete osmislili su na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (TTF), a potencijale projekta prepoznao je Hrvatski institut za tehnologiju (HIT).

Suradnja dviju institucija počela je još u srpnju 2009. kada je Ugovor o financiranju projekta "Odjeća s adaptivnim termoizolacijskim svojstvima’ u vrijednosti od 2.012.000 kuna u ime HIT-a potpisao direktor dipl. ing. Pero Munivrana, a u ime Tekstilno-tehnološkog fakulteta dekan i prof. dr. sc. Dubravko Rogale, koji je ujedno i voditelj projekta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Unatoč poplavi jeftine i nekvalitetne robe s istoka, poglavito iz Kine, proizvodnja ovakvog odjevnog predmeta bila bi dokaz da Hrvatska zna i može proizvesti visokotehnološki kvalitetan proizvod. Cijena takvog proizvoda može biti visoka, a ciljani tržišni segment ima mogućnosti platiti znatno više cijene od konvencionalne odjeće", objašnjava prof. dr. sc. Rogale za portal Croenergo.

Od radnika i poštara do jedriličara i alpinista

Tipični korisnici inteligentne odjeće s aktivnom adaptivnom termičkom zaštitom, kaže, radnici su koji rade na otvorenom: cestari, monteri, poštari, željezničari, carinici, vozači, skladištari i sl., specijalne službe, primjerice, vojnici, policajci, vatrogasci, zaštitari, zatim sportaši i rekreativci koji se bave zimskim sportovima: skijaši, alpinisti, jedriličari i sl. kao i drugi ljudi koji borave na otvorenom u hladnijim uvjetima. Oni zasigurno neće štedjeti pri kupovini takve odjeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U okvirima razvoja inteligentne odjeće dodatno je razvijeno i nekoliko novih mjernih instrumenata i opreme namijenjene ispitivanju termičkih karakteristika tekstilnih plošnih tvorevina, kompozita i gotove odjeće. Među prvima razvijena je tzv. vruća ploča koja je namijenjena mjerenju termoizolacijskih svojstava tkanina, odnosno tekstilnih plošnih tvorevina i kompozita. Na cjelokupnom razvoju osim TTF-a i HIT-a radila tvrtka Mikrotakt.

Prvi u svijetu

Rogale objašnjava da su svoje intelektualne tvorevine zaštitili patentima, zaštićenim dizajnom i žigom, odnosno logom. Patentna zaštita u Hrvatskoj već je u cijelosti gotova, a u tijeku je procedura za ishođenje patentne zaštite na području SAD-a i Europe.

"Važno je istaknuti da je opisan razvoj inteligentne odjeće jedinstven, da smo prvi u svijetu po svojim idejama u tom području i da osim naših, nema drugih objavljenih radova. Naše prijave patenta i priznati patenti pokazuju visok stupanj novosti i inventivnosti primijenjene tehnologije te su stoga jedinstveni u svijetu u tom području. Baš to nam daje prednost pred svima drugima, a svi zajedno se nadamo da će se ubuduće u svjetskoj javnosti, nakon određenog vremena sazrijevanja, govoriti o prvoj i originalnoj školi u razvoju inteligentne odjeće u Hrvatskoj", kaže prof. dr. sc. Dubravko Rogale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo