PROJEKT TEŽAK MILIJUNE: /

Ono što Musk i Zuckerberg tek razvijaju, jedan Zagrepčanin već testira u garaži na Vrbiku

Image
Foto: Facebook

Dok Neurolink Elona Muska i Facebook Marka Zuckerberga tek najavljuju početak ere sučelja koja će izravno povezivati mozak i računalo (tzv.

4.7.2017.
22:02
Facebook
VOYO logo

Riječ je o tvrtki koju je u garaži na zagrebačkom Vrbiku osnovao Marin Maletić, domaći start up poduzetnik čija druga tvrtka Lamaro digital prodaje sustave e-learning i vodi online knjižnicu Took Book. Sada Marin sa svojim deveteročlanim timom razvija headset za brain fitness.

Za razliku od Muska i Zuckerberga koji su se usmjerili na učinkovitost komunikacije, Maletić s Umo headsetom cilja na mentalni wellness. "Mi smo naglasak stavili na povećanje produktivnosti, koja je tim veća što je osoba fokusiranija i kreativnija", kaže Maletić. Mentalni wellness je najbržerastući segment svjetskog wellness tržišta za koji interes posebno pokazuju korporacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maletić navodi da je u novi startup uložen milijunski iznos, dijelom vlastitih sredstava dijelom onih Ministasrtva gospodarstva kao potpore za inovaciju od milijun i pol kuna.

"Želja nam je popularizirati neurofeedback i mislimo da je pravi trenutak za to. Povezivanje mozga i računala više nije samo domena znanstvene fantastike, a princip rada headseta je dobro poznat. Pomoću digitalnih filtara iz EEG signala odvajamo moždane valove, odnosno moždanu aktivnost na različitim frekvencijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na taj, već dobro poznati proces, primijenili smo niz inovacija, koje će omogućiti samostalni neurofeedback trening na uređaju prihvatljive cijene, koji će usto biti i atraktivan i ugodan za korištenje, što do danas nikome nije uspjelo na pravi način", kaže za Poslovni dnevnik Maletić.

Navodi da su svjesni da imaju konkurenciju. No, ističe da su kroz vlastite inovacije i ciljanu cijenu od par stotina eura daleko ispred njih.

Sam Umo headset dizajnerski je osmislio Marko Baus, a na njemu radi i niz vanjskih stručnjaka za elektroniku. "Da bi neurofeedback funkcionirao elektrode koje očitavaju moždane valove moraju biti postavljene na točno određenim mjestima na glavi gdje se nalaze moždani centri za određenu aktivnost i zato to radi stručnjak. Umo neuroscience je patentirao tehnologiju koja omogućuje automatsko pozicioniranje elektroda bez potrebe za asistencijom", kaže Maletić. Dodaje da su kroz partnerstvo s jednom švicarskom tvrtkom osigurali da njihov uređaj dolazi sa suhim elektrodama. Tako mjerenja radi precizno i bez korištenja konduktivnog gela, što je dosad bila glavna prepreka za kućnu upotrebu neurofeedbacka. Usto, ističe, mnogo su uložili u ergonomski dizajn pa je tako njihov Umo "ne samo vizualno lijep već je ergonomičan i radi".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo