S obzirom na mali broj ovlaštenih certifikatora koji su već pretrpani zahtjevima građana koji svoje stanove žele staviti na tržište nekretnina, očekivalo bi se da će tržište patiti. No, kad se pogleda u oglasnike, vidljivo je da ima oglasa za prodaju stanova i kuća, pa nije jasno kako se te nekretnine mogu prodati ako nemaju sve zakonom propisane papire.
Ivica Hrdalo, jedan od desetak ovlaštenih certifikatora na području Dubrovnika, kazao je za Dubrovački list da novi kupac može bez problema 'odraditi i javni bilježnik i uknjižba na vlasništvo'.
Kazne i za oglašavanje nekretnine bez certifikata
"Agencijama nisu predviđene nikakve kazne za posredovanje pri prodaji nekretnina bez energetskog certifikata, samo vlasnicima nekretnina. Zakon predviđa kazne za vlasnike stanova od 10-ak tisuća kuna, ali nitko vas u trenutku prodaje neće tražiti certifikat", kazao je Hrdalo, napomenuvši kako se u bilo kojem trenutku može dogoditi da nadležne institucije traže kupoprodajne ugovore od Porezne uprave i jednostavno pošalju kazne. U takvom slučaju, pretpostavlja, kaznu će retroaktivno plaćati bivši vlasnici stana.
"Osim same prodaje, određeno je da se nekretnine bez isticanja certifikata ne smije ni oglašavati, tako da vas i zbog toga mogu kazniti", objasnio je još Hrdalo.
Inače, energetski certifikat nekretnine se izdaje na deset godina, mora se napraviti na svim objektima većim od 50 metara četvornih, a za nekretnine do 400 'kvadrata' cijena je 2.700 kuna (s PDV-om). Veći objekti računaju se posebno.