Menadžment Beogradske berze uveliko vrši pripreme za prodaju jedinog srpskog tržišta kapitala i do kraja godine, Beogradska berza bice prodata i to najverovatnije Bečkoj berzi, saznaje Trojka iz dobro obaveštenih izvora.
- Vrednost berze je danas na istorijskom minimumu, tako da je samo pitanje vremena kada će ona preći u ruke stranaca - kaže naš izvor.
Sagovornik Trojke koji je insistirao na anonimnosti tvrdi da je za loše poslovanje i loše rezultate koje Berza beleži kriv sadašnji Menadžment na čelu sa direktorkom Gordanom Dostanić.
- Činjenica je da država direktno i indirektno,preko Agencije za sanaciju i stečaj banaka, vlasnik značajnog broja akcija Berze - objašnjava naš sagovornik i dodaje da Upravni odbor Berze ne čini ništa da spreči propadanje i uništavanje institucije koja bi trebalo da bude okosnica domaćeg razvoja tržišta kapitala.
Prema informacijama do kojih je Trojka došla u samoj Beogradskoj berzi pripreme za prodaju Berze vodi direktor sektora poslovnih operacija Siniša Krneta.
- Krneta prirprema teren da se Beogradska berza proda po "Slovenačkom modelu", kada je Ljubljanska berza prodata Bečkoj - objašnjava naš sagovornik.
On kaže da Krneta koji je autor master rada na FON-u, "Studija slucaja - Upravljanje projektom strategijskih integracija Bečke i Beogradske berze", stručnjak za ovakve transakcije.
- Njegova zamisao je da se cena srpske berze obori što je više moguće a da se onda pod tezom spasavanja proda Bečlijama - kaže naš sagovvornik.
Inače, stanje na Beogradskoj berzi je više nego loše, potvrdili su nam i sami zaposleni, koji nisu želeli da javno govore o situaciji.
- Svi pričaju da tonemo, poslovanje je katastrofalno, a nama su počeli da samnjuju plate, tako da nije čudo da nas prodaju ako neko bude hteo da nas kupi - rekli su nam neki od zaposlenih na Berzi.
Iz Beogradske Berze na vrlo konkretna pitanja šta je dovelo do pada Berze i da li se planira prodaja Berze, kome i po kom modelu, poslali su nam veoma neodređene i šture odgovore u kojima navode da pitanje prodaje akcija neke kompanije, pa tako i Berze kao akcionarskog društva, isključivo je pravo vlasnika akcija koji o tome odlučuju prema ličnim investicionim planovima, a realizuju na način saglasan aktima društva donetim na skupštini akcionara. U tom smislu menadžement i zaposleni na Beogradskoj berzi ne mogu odgovoriti na pitanje kako će akcionari realizovati svoja prava i sa kojim motivima i razlozima. Takođe, zaposleni i menadžment Berze ne mogu odgovarati na pitanja motiva i namera potencijalnih novih (su)vlasnika kapitala Berze.
O razlozima pada Beogradske berze, na koje smo im ukazili, takođe nisu bili raspoloženi da govore, već su napisali u odgovoru dostavljenom našoj redakciji, sledeće: "Vrednost Beogradske berze merena njenim kapitalom redovno je dostupna kroz objavljene godišnje izveštaje iz kojih ne proizilazi da je na istorijskom minimumu. Moguće da se Vaša konstatacija odnosila na obim prometa ostvarenog na Berzi u ovoj godini. U tom slučaju, a imajući u vidu pitanje koje nakon te konstatacije postavljate, ponovo Vas moramo uputiti na neprikosnoveno pravo vlasnika kapitala – akcionara Berze, da odlučuju kako će raspolagati svojim vlasništvom".
I sve bi ovo bilo prihvatljivo, da gospoda iz Berze nisu previdela jednu sitnicu, da je većinski vlasnik Beogradske berze još uvek država Srbija i da su dužni da o svom poslovanju obaveštavaju javnost i građane sve dok je to tako.