Svjetska banka u srijedu je dramatično srezala svoja prijašnja očekivanja gospodarskog rasta u ovoj godini. Prema povoljnoj varijanti događaja, globalni BDP ove godine bit će za trećinu manji od očekivanog, te će umjesto 3,56 porasti za 2,5 posto. No, prema nepovoljnoj varijanti, svijet bi mogao pasti u novu recesiju koja će biti gora od one u 2008. i 2009. godini.
"Svjetska ekonomija ušla je u opasno razdoblje", tvrdi Banka koja prijetnje za svjetsko gospodarstvo vidi na dva mjesta. Najveća opasnost je moguće širenje dužničke krize u eurozoni, a dodatni rizik su političke napetosti na Biskom istoku i sjevernoj Africi koje bi mogle poremetiti opskrbu naftom.
Središte krize u Europi
Ako se kriza u eurozoni proširi i tržišta odbiju financirati još nekoliko europskih ekonomija, ishod može biti mnogo gori, tako da svjetski BDP padne četiri postotna boda ispod temeljnog scenarija, upozoravaju stručnjaci te banke. Središte svjetske krize, ako se ona pojavi, bit će u Europi, ali ona će duboko pogoditi i zemlje u razvoju, prenosi Novi list izvješće Svjetske banke.
U toj varijanti, ekonomsko "poniranje trajat će dulje nego tijekom 2008. i 2009., jer visokorazvijene zemlje nemaju proračunskih i monetarnih izvora za spašavanje bankarskog sektora ili za poticanje potražnje na istoj razini kao prije" nekoliko godina. No, čak i u slučaju da svijet izbjegne "drugu globalnu krizu", recesiju svakako neće izbjeći eurozona koja će, prema optimističnom scenariju Banke, ove godine doživjeti pad BDP-a od najmanje 0,3 posto.
'Eskalacija krize neće nikoga poštedjeti'
U izvješćima objavljenim u srijedu Banka navodi mišljenje svog stručnjaka Andrewa Burnsa, zaduženog za makroekonomiju, prema kojem "eskalacija krize neće nikoga poštedjeti".
U istočnoj Europi, tvrdi Banka, najviše će biti pogođene zemlje s visokim vanjskim dugom i s negativnom platnim bilancama. Banka nigdje posebno ne spominje Hrvatsku, ali iz ovoga je očito da ona spada među najugroženije.
specijal-201012070191004-Agonija eura